Poslouchá a zaznamenává Facebook co se děje okolo vás?

Někdy v roce 2015/2016 na amerických sociálních sítích objevilo téma, konspirační téma, že Facebook naslouchá tomu, co se okolo vás děje. Jak to vlastně je? Dalo by se říci něco jako “POZOR! Facebook naslouchá”. a byla by to vcelku pravda.  Je k tomu ale potřeba přidat trochu kontextu.

Facebook skutečně umí naslouchat přes mikrofon tomu, co se děje okolo vás. Dělá to v okamžiku kdy píšete příspěvek a je vhodné vědět, že to má ještě dvě další podmínky. První je ta, že tuhle funkčnost si musíte aktivovat (zapnout). Druhá je ta, že prozatím je tato funkčnost dostupná pouze v USA. Slouží k tomu, že se Facebook pokusí zjistit, na co se právě díváte v televizi nebo co právě posloucháte za hudbu. Pokud se to podaří zjistit, tak vám o tom umožní napsat status doplněný o tuto informaci.

V nápovědě (Zaznamenává Facebook konverzace při identifikaci věcí, které poslouchám nebo sleduji?) je to popsané poměrně jasné, zejména v anglické verzi, v té české je to trochu kratší a také ne úplné. V obou je ale to podstatné, že to co Facebook zaslechne neukládá. Čemuž samozřejmě můžete a nemusíte věřit, navíc je poměrně jasné, že se to kdykoliv může změnit.

Tomuto tématu je v nápovědě ještě věnováno Které informace se sdílí, když Facebook detekuje něco, co poslouchám nebo sleduji? a Jak se dá identifikovat něco, co právě poslouchám nebo na co se právě dívám?, kde je popsáno jak to celé funguje. Poslední užitečná informace v nápovědě pak může být Jak se dá zapnout nebo vypnout identifikace hudby nebo televizního pořadu? Ve všech případech se původně jednalo o nápovědu pro iPhone a později se změnila na nápovědu jenom pro Android (a navíc je možné, že výše uvedená hesla přesměrují na jedno společné).

Facebook, a to je nutné dodat, není jediný, kdo “naslouchá” přes mikrofon. Dělá to Apple, Google i Microsoft. Potřebují to pro funkčnost Siri (viz Apple řeší obavy uživatelů ze ztráty soukromí na iPhonu 6s), Google Now i Cortanu (ta v Česku mimochodem není dostupná, takže naslouchání se nekoná, jinak viz Jak je to s Windows 10 a zásadním útokem na naše soukromí). Ale dělají to například i některé chytré televize (viz Samsung: chytrá televize vás může poslouchat. Ale nebojte se) a asistenční zařízení od Amazonu. Těžko říci, co všechno dalšího to dělá či může dělat. Aniž byste o tom věděli.

Poslouchání vašeho okolí na mobilním zařízení Facebookem je možné pouze pokud mu dáte právo používat mikrofon. Což mu velmi pravděpodobné dáte v okamžiku, kdy chcete ve Facebooku/Messengeru používat hlasovou komunikaci (oddělit to nejde). To že “poslouchá” ale žádnou identifikaci nemá, žádná “kontrolka” se nikde nerozsvítí. Takže pokud chcete být dostatečně paranoidní, tak ano, Facebooku může v zásadě kdykoliv bez vašeho vědomí naslouchat a zaznamenávat vše co se doslechne váš mobilní telefon.