Existují ještě weby se software ke stažení kde nechytnete crapware?

Pokud se rozhodnete si stáhnout nějaké to freeware či shareware, je dost velká šance, že si stáhnete i crapware. V horším případě rovnou nějaký ten virus či adware.

Možná si pamatujete na měsíce trvající problémy se SourceForge spočívající v přidávání adware, crapware (a dost dobře možná i malware) k některým projektům. Ve snaze o získání peněz šli až tak daleko, že “přebírali opuštěné projekty” aby mohli původní software obalit instalátorem, který do počítače přinášel věci, které tam stahující nechtěl. Detaily k téhle epizodě můžete najít třeba v SourceForge pokračuje v přibalování adwaru, crapwaru i malwaru

Určitým způsobem to není až tak nic zvláštního, někdy před více než rokem How-To Geek varoval, že Every Freeware Download Site is Serving Crapware (Here’s the Proof). Při testech zjistili, že žádný z webů nabízejících volně stažitelné software to nedělá, aniž by k tomu nepřibaloval nějaké dodatky. Některé z webů to navíc dělaly skrytě, některé uživatele varovaly. V mnoha případech se uživatelům crapware dostávalo různými triky na webové stránce, či dokonce podvrženými odkazy.

Nešlo přitom o nic zanedbatelného. Crapware získané vedle chtěného software většinou vsouvá inzeráty do webové komunikace, monitoruje webovou komunikaci, mají vlastní API a aktualizační procesy, které vám do počítače v nestřeženou chvíli stáhnout další smetí. Běžně se vyskytovalo například i naklonované Google Chrome se zabudovaným adware.

TIP: Co je to freeware? A co je to shareware? A co Open Source? vám vysvětlí, jaké jsou licenční možnosti u software. A těch něco-ware tam najdete ještě daleko více

O nějaký ten rok později po původním článku se How-To Geek ve The Freeware Download Sites That Don’t Force Crapware On You věnuje tomu, že přeci jen snad existují weby se software ke stažení, které se takto nechovají. SourceForge má nového vlastníka, který ukončil problematický DevShare program a snaží se službě vrátit reputaci a vypadá to, že se opravdu vše mění k lepšímu.

Prastaré Tucows na počátku května 2016 oznámilo, že končí se zaplavováním uživatelů crapware, s tím že jim podobné aktivity nestojí za to. Dokonce se prý rozhodovali, jestli mají Tucows kompletně zrušit.

Pozitivně hodnocené od How-To Geek jsou služby FossHub a Ninite. Na první jmenovaný přešla řada vývojářů poté co je vypeklo SourceForge (FOSS znamená Free and Open Source Sotware) a stejně jako druhý jmenovaná služba je zde jak dobrá pověst, tak minulost bez crapware. Na Ninite je zajímavé i to, že má velmi užitečnou pomůcku pro vytvoření vlastního balíku software, které chcete instalovat a poté si ho stáhnout.

Poslední zmiňovaný je GitHub o kterém ale asi spíše máte povědomi jako o zdroji zdrojových kódů a vůbec více souvisejícím právě s programováním.

TIP: Výše uvedené téma řeší @365tipů v Kde stahovat freeware a shareware? A jak se nespálit a Mám se bát používat weby jako Download.com, Tucows či ty české jako třeba Slunečnice.cz? V prvním uvedeném článku najdete i několik tipů na služby, které byste rozhodně používat neměli