Objevuje se ve vašich tweetech odkaz ln.is? Máte napadený účet a ohrožujete další lidi

Linkis se tváří jako užitečná služba, na kterou se lidé snadno nechají nachytat. Tvrdí něco o brandingu odkazů, ale skutečnost je ta, že jde o velmi agresivní záležitost, která při sdílení odkazů na váš Twitter odkazy prohání skrz jejich vlastní ln.is “zkracovač”. Ten ale vedle zkracování dělá to, že zabaluje cizí obsah do vlastní stránky, přidává horní pruh a snaží se ovládnout účty těch, kdo přes váš odkaz kliknou.

Ovládnout tak, aby se Linkis dostal na jejich účet na Twitteru stejně jako na ten váš a mohl ovládnout další účty. Původci obsahu “vykrádaného” přes tenhle “zkracovač” navíc přicházejí o klasická zobrazení, jejich obsah je natažen do cizí stránky, ovlivněn a je i vytvářena specifická internetová adresa, která může mít vliv na řadu dalších věcí.

2017-04-13 09_00_33-Uživatel stanislav sulc na Twitteru_ „Zajimava exkurze do cizi socialni bubliny..png

Zobrazení takto ukradeného odkazu pak vede k tomu, že se nedostanete k obsahu, dokud se nezbavíte popup okna – to slouží právě k tomu, aby nic netušící lidé předali práva ke svému Twitteru téhle škodící službě.  U čehož to samozřejmě zdaleka nekončí, Linkis používá napadené účty k tomu, aby na ně vkládalo vlastní tweety.

Pokud začnete linkis hledat v Google, tak velmi rychle zjistíte, že nejčastěji je tam ve spojeni “how to remove linkis malware” a v řadě návodů typu “Getting rid of Linkis” či “How to Remove Link.is From Your Tweets

Protože se Linkis do vašeho Twitteru dostává jako aplikace (které jste někdy kdysi neprozřetelně dali práva), tak musíte najít v Nastavení vašeho Twitteru připojené aplikace a tam najít Linkis a pomoci Odebrat přistup (Revoke Access) to odstranit z vašeho Twitteru. Což je něco co už na @365tipů bylo popisováno v Kontrolujte si jaké aplikace mají práva k vašemu účtu na Twitteru

2017-04-13 09_11_02-Twitter _ Nastavení

TIP: V zásadě vám Linkis hacknulo účet, tedy viz Co dělat pokud mi někdo hacknul Twitter a objevují se na něm věci co jsem nenapsal/a?, byť je tady alespoň jisté, že nemá vaše heslo.

Jedna věc tu ale ještě je. Protože jste si nechali (dobrovolně) hacknout účet a všechny odkazy co jste sdíleli se tam objevily jako ln.is, tak jste celou dobu sloužili k napadání vašich sledujících. Možná by nebylo od věci je upozornit co se stalo a doporučit jim, ať si prověří své účty. A pokud tam narazí na Linkis (ln.is), tak ať to také urychleně odstraní.