Google Francii poskytne 60 milionů euro, aby nemusel platit médiím za přivádění čtenářů

Fond na pomoc francouzským médiím na Internetu vznikne ve Francii a Google do nej vloží 60 milionů Euro. Podaří se mu tak vyhnout nutnost platit francouzským médiím za to, že jim přivádí návštěvníky. Právě to francouzská média požadovala, aby Google platit za to, že (hlavně) v Google News (ale i  v dalších svých službách) používá odkazy na jejich články – viz Francie chce po Google platit za odkazy na obsah z Google News.

Dohodu podepsal Eric Schmidt a francouzský prezident Francois Hollande. Schmidt to komentuje na blogu jako “novou iniciativu na pomoc inovaci a zvýšení příjmů francouzských vydavatelů“. Vedle již zmíněného fondu s 60 miliony euro (Digital Publishing Innovation fund) jde ale také o “prohloubení partnerství s francouzskými vydavateli prostřednictvím pomoci s využitím inzertních technologií“.

Není nezajímavé, že v prosinci se podobná dohoda objevila v Belgii (viz Google urovnal spor s vydavateli v Belgii) a znamenala ukončení šest let se táhnoucích právních sporů. Na samém začátku přitom stál prohraný soudní spor na jehož základě musel Google odstranit jakékoliv články a doprovodné materiály belgických novin ze všech svých služeb, včetně vyhledávání a Google News.

Co k tomu všemu dodat? Že je zcela jasné, proč to Google dělá. Může se roky zabývat nesmyslnými právními spory (viz Belgie) a válčit s absurdním chováním francouzské vlády a tamními snahami o dodatečné zpoplatnění celého Internetu. Nebo je zkusit v podstatě uplatit. Není pochyb o tom, že za 60 milionů Euro bude chvíli klid a ticho. Osobně ale pochybuji o tom, že to vydrží dlouho.

Zdroj: Google forges agreement with France, avoids ‘per click’ fee a Google creates €60m Digital Publishing Innovation Fund to support transformative French digital publishing initiatives