V Argentíně jsou zahraniční knihy označeny za zdraví nebezpečné, e-knih se to netýká #liberenloslibros

Něco zvláštního se děje v Argentině – tamní autority označují zahraniční knihy za nebezpečné. Tvrdí, že mohou otrávit čtenáře a jakékoliv dovozy zahraničních knih jsou zadrženy a puštěny teprve poté, co je prokázáno dovozcem či vydavatelem, že obsahují méně jak 0.06 procenta olova. Wall Street Journal dokonce uvádí citaci některého z tvůrců zákazu dovozu knihy. Ten řík, že “Pokud si dáte prst do úst po obracení stránek knihy, může to být nebezpečné”. Absurdní dovozní politika začíná skoro působit jako kdyby se brzy měl v praxi realizovat svět známý z Bradburyho knihy “451 stupňů Fahrenheita” (viz No Kindle for Kirchner)

Za označením zahraničních knih za zdraví nebezpečné je samozřejmě ekonomika. A cílem jsou v největší míře Spojené státy a klasická snaha podpořit domáci produkci a  ekonomiku. A zadržování knih se podle všeho netýká jenom velkých zásilek, ale i dílčích zásilek dovážených do Argentiny jednotlivcům. Ti se k celníky zadrženým knihám nemohou dostat jinak, než osobní návštěvou a zaplacení poplatku, zpravidla většího, než byla původní cena knihy.

Twitter mezitím žasne nad děním v Argentině (a používá k tomu #liberenloslibros), ale v praxi nejde o nic jiného, než o typickou ukázku toho, že politici jsou všude na světě stejní. Na všem zlém je ale nakonec něco dobré, e-knih se zákaz netýká. Argentina je tak možná na dobré cestě k masivnímu rozšíření e-knih. Nebo možná taky ne, až to politici zjistí, jistě najdou něco nebezpečného i na této formě knih.

Zdroj: Argentina maintains foreign book ban, e-readers okay