Odemknutí telefonu rozpoznáním obličeje jde možná podvést, fotkou.

Jedna z nových funkčností Androidu 4.0 (Ice Cream Sandwich) umožňuje odemknout telefon pomocí rozpozávání obličeje místo klasického zadávání PIN či hesla. Face Unlock je ale možné pravděpodobně podvést.

Google získal technologii pro rozpoznávání obličejů lidí akvizicí společnosti PittPatt – klasicky umožňuje prohledávat fotografie, nalézt na nich obličeje a identifikovat konkrétní osobu. Včetně možnosti sledovat obličeje ve videu, tedy ne pouze na statických fotografiích. Jak to v praxi funguje můžete vidět na video v článku na Engadget.com – Ice Cream Sandwich face unlock demo (video).

Face Unlock není dokonalý, jak se ukázalo i na představení Androidu 4.0 – špatné světelné podmínky mohou znamenat, že vás telefon nepozná – v takovém případě budete moci zadat klasický PIN kód/heslo. Objevily se ale i dohady, že by Face Time mohlo být možné podvést – poskytnutím obyčejné fotografie.

Na tvrzení “The face recognition unlock thing is really easily hackable. Show it a photo.” (@koush) ale @timbray reaguje “Nope. Give us some credit.“. Nezbývá než počkat, než to někdo opravdu dokáže, nebo naopak sérií neúspěšných pokusů vyvrátí. Face Unlock je tak jako tak nutné na Androidu 4.0 aktivovat – zapnout a vyfotit vlastní obličej.

Zdroj: Android’s face unlock feature could be fooled by photo