Amazon v novém Kindle Fire tabletu používá vlastní prohlížeč – Amazon Silk. Ten prozměnu používá stejnou technologii jakou už roky najdete v Opeře – stránky jsou zpracovávány a ukládány na serverech Amazonu a do prohlížeče dodávané v výrazně zmenšené (datově) podobě. Výsledek je rychlejší brouzdání a menší nároky na data.
V praxi to, stejně jako u Opery, znamená, že Amazon bude schopen sledovat své uživatele a jejich návyky. Weby které navštěvují, jak dlouho tam jsou, co na nich dělají. Pro americký Kongres je to problém, takže se chystá Amazon vyzpovídat.
V porovnání s Operou je zde samozřejmě jeden základní rozdíl – Operu používáte dobrovolně, vybrali jste si ji. Amazon Silk budete používat povinně, pokud budete používat tablet od Amazonu. Ten sice používá Android, ale Amazon si ho přizpůsobil – až tolik, že používá pouze Amazon Market pro aplikace.
Amazon tvrdí, že data bude shromažďovat ale pouze v „anonymizované“ a „souhrnné“ podobě. Stejně tak jako to tvrdí všichni ostatní, kdo se k podobným datům dostávají – ať už je to Google nebo Facebook. Silk je navíc možné nastavit tak, aby nepoužíval servery Amazonu a brouzdal internetem bez jejich využití – standardní nastavení ale je, že využívá Amazon servery.
Na dalším příkladu hladu po informacích o uživatelích je vidět, jak vysoce ceněné podobné informace jsou. Zda je společnosti dokáží využít je jiná otázka.
Zdroj: Congress, wary of Amazon’s Silk browser, demands answers on privacy