Google Sparks (Témata) se poněkud rozpouštějí do vyhledávání

Novinky na Google+ (viz Google+ přechází do veřejné beta verze a doplňuje novou funkčnost) přinesly dlouho očekávanou možnost vyhledávání v příspěvcích. Ale také poněkud nejasnou změnu týkající se Sparks (Témat). Pokud si chcete založit vlastní Téma, je nutné začít tím, že použijete vyhledávání – to si budete moci uložit a využít i tak původních Sparks (Témat)

Sparks (Témata) byly původně samostatně dostupným blokem odkazů v levém sloupci, včetně možnosti otevřít si Sparks jako samostatnou adresu – v nové verzi Google+ se samostatné Sparks kamsi ztratily, respektive byly zahrnuty do vyhledávání.

Nové vyhledávání v Google umožňuje proheldávat všechno, profily (pro nalezení konkrétního člověka), příspěvky (ty jejichž obsah můžete vidět, tedy veřejné, ale také ty ke kterým máte přístup přes cílení skrz kruhy) a Sparks (Témata, tedy to co bylo původně dostupné jako samostatná část Google+).

Na novém vyhledávání je zajímavé i to, že si vyhledávací dotaz můžete uložit – odkaz na uložené vyhledávání se objeví vlevo, tam kde dříve byly pouze Sparks (Témata). Vy vyhledávání lze navíc přepínat mezi “Best of” (nejlepší) a “Most recent” (nejaktuálnější) – toto nastavení se ale při uložení vyhledání nezapamatuje, je tedy nutné ho případně později volit opět ručně.

Výsledky vyhledávání mají URI (adresu), kterou můžete komukoliv poskytnout – příklad: https://plus.google.com/s/Sparks – a funguje i pro někoho, kdo není přihlášený k Google+. V principu je možné tuto adresu přímo používat pro vyhledávání (stačí měnit vyhledávaný termín na konci).

Ve vyhledávání (a tím i v rámci tvorby dotazu pro vámi ukládané vyhledávání) je možné používat i “triky” známé z klasického vyhledávání v Google – konkrétní složitější hledané věci lze dávat do uvozovek (příklad: https://plus.google.com/s/%22You%20can%20send%20someone%22)