Download.com (možná) odstraní z nabízeného software přibalené bloatware

Download.com (CNET) býval před lety jedním z dobrých míst pro stažení potřebného software. Před krátkou dobou ale veškeré stahované software začal obalovat dodatečným proprietárním software, které je možné odstranit pouze po zaplacení premiového účtu autory nabízeného software.

Taktika přibalování zbytečného software, v některých případech i hraničícího s malware, je u služeb nabízejících software ke stažení běžná. Uživatelé si navíc zpravidla ani nevšimnou, že do jejich počítače spolu s kýženým shareware či freeware doputoval i další software, který by si za normálních okolností vůbec nepořídili. V řadě případů je podobná praxe i u nabídek časově omezených verzí software zdarma,  které je za normálních okolností dostupné za peníze – jakkoliv jde o marketingovou aktivitu výrobce, distributor využívá nabídky k tomu, aby do počítačů uživatelů dostal další software.

Podle Download.com responds to angry devs, removes bloatware wrapper vyvolala aktivita Download.com nevoli nejenom médií, ale také autorů software. Ti pohrozili Download.com stažením jejich software. Vysledek je ten, že u některého software už přibalené bloatware bylo odstraněno.

Download.com přídavek vlastního software zcela klasicky zdůvodňoval “zvýšením bezpečnosti” a “komfortu” pro uživatele. Jak ale uvádí Download.com wraps downloads in bloatware, lies about motivations, Download.com k programům přibaloval klasické “zbytečnosti” v podobě toolbarů, nastavení domovské stránky prohlížeče (na MSN.com) a změny vyhledávače v prohlížeči (na Bing.com).

Pokud jste snad v posledních týdnech z www.download.com stahovali jakékoliv software, tak jste si do počítače pořídili nejenom bloatware, ale také klasické adware. Včetně toho, že budete mít zbytečné problém jejich zásahy do systému odstranit.