Dejte si na vizitku QR kód, už je na to vhodný čas

QR kódy, “2D” čárové kódy, jsou už ve značné míře čitelné v chytrých mobilech a dost často i v těch běžných. Vylepšená papírová vizitka může nabídnout snadné založení kontaktu, stačí přečíst QR kód.

V roce 2008 jsem na Lupě vydal Budoucnost a současnost „čárových“ kódů pro mobily, který se možná stále vyplatí přečíst, pokud chcete vědět co to ten “QR kód” je. O tři roky později se možnost “číst” QR kódy zlepšila, možná i docela výrazně. Chytré telefony už zpravidla tuto možnost mají, ať už hned po zakoupení, nebo po stažení odpovídající aplikace. Méně chytré telefony dost často také. I nabídka aplikací pro čtení QR kódu je lepší.

Do QR kódu můžete zaznamenat kompletní vizitku – málokdo tuší, že klasický vcf (vcard) “soubor” je možné poskytnout jako QR kód – s výhodou toho, že řada aplikací pro čtení QR kódu je dokáže okamžitě po přečtení proměnit v kontakt a uložit do telefonního seznamu.

Nejsnazší způsob jak získat QR kontakt

Na goqr.me najdete geneerátor QR kódu – umí zakódovat text, URL, volání, SMSku a vCard.  Postačí pouze vyplnit údaje a získáte hotový QR kód. Můžete si i nastavit požadovanou velikost podle umístění – menší pro umístění na webu, větší pokud budete chtít kód tisknout, nebo dát právě na vizitku.

Další použitelnou variantou je QR Code Genrator from the ZXing Project.

Pokud máte Android a nainstalujete si Barcode Scanner získáte tak nejenom aplikaci pro čtení QR kódu, ale také možnost generovat QR kód kterékoliv položky ve vašem adresáři (telefonním seznamu) – přes Sdílení (Share) je možné zobrazit QR kódu. Snadno tak můžete někomu předat vaší vizitku – zobrazíte QR kód na displeji a druhá osoba si ji do svého telefonu přečte.

Ruční postup pro geeky

QR kód si můžete vytvořit sami pomocí řady dalších online služeb a vcard má určenou strukturu, kterou si můžete sami vyplnit.

Google nabízí QR Codes Chart Tool, který můžete použít i pro případné aplikace.  Pak už jenom postačí se podívat, jakým způsobem můžete vytvořit vcard – pomoci může třeba Wikipedia a heslo VCard.

Příklad :

BEGIN:VCARD
VERSION:2.1
N:Daniel Docekal
FN:Daniel Docekal
ORG:
TITLE:
TEL;WORK;VOICE:+420-776-786-118
ADR;WORK:;;Pod hloub.zast. 20;Praha;;190 00;Ceska republika
EMAIL;PREF;INTERNET:daniel@pooh.cz
REV:20110717T120605Z
END:VCARD

Takto vytvořenou vcard pak můžete přes zmíněné goqr.me, QR-Code Generator nebo QR Codes Chart Tool převést do podoby grafického “2D” QR kódu. Výhodou ručního postupu je to, že si můžete vybrat vše potřebné, co chcete ve své QR vizitce mít.