J.K. Rowling chystá své knihy v digitální podobě

J.K. Rowling a www.pottermore.com nabídne od října všech sedm knih o Harry Potterovi v digitální podobě. Pottermore.com zároveň bude sloužit jako sociální síť/platforma pro fanoušky Pottera. Zajímavé je, že podle doposud dostupných informací by knihy mohly být dostupné bez DRM a Rowling chce aby byly dostupné pro všechny e-čtečky. Partnerem webu je Sony.

Pottermore.com bude exkluzivním místem, kde bude možné všech sedm knih o Harry Potterovi zakoupit. V praxi to bude znamenat významnou změnu podmínek pro doposud dominantní hráče na e-knižním trhu – hlavně pro Amazon.com a Apple. Ti v obou případech sází hlavně na proprietární čtečky a zejména proprietární formáty, v obou případech včetně vlastního DRM (Digital Rights Management). V případě Pottermore a prodeje tímto způsobem přijdou o významné příjmy – Rowling v uplynulých letech díky Potterovi změnila klasický knižní trh, v případě e-knih může tento úspěch zopakovat.

Obejít tradiční e-knižní prodejce přitom není nejjednodušší úkol, právě Rowling ale může něco takového dokázat. V klasické knižní podobě se prodalo na 450 milionů knih po celém světě. A Rowling vlastní práva k elektronickému publikování svých knih.

Harry Potter bude na Pottermore.com dostupný jak v e-knižní podobě, tak v podobě audio knih – v řadě jazyků (na počátku angličtina, francouzština, italština, španělština a japonština).