Apple iCloud přesouvá data do “cloudu”

iCloud není nic revolučního, svým způsobem. U Apple to revoluční je – odstraňuje závislost na PC/MAC pro synchronizaci, sdílení i nastavování s iOS zařízeními a aplikacemi.

iCloud na počátku nabídne iTunes, Photo Stream, Storage, iBooks, Backup, App Store a MobileMe aplikace (Contacts, Calendar, Mail) v “cloudové” podobě – 5GB prostoru, integrace do aplikací, přístup a  synchronizace na jakýchkoliv zařízeních majících iOS. PC/MAC se tak stane jenom dalším “klientem”. Cokoliv koupíte (aplikace, knihy, hudbu, …) budete mít skrz iCloud dostupné na jakýchkoliv zařízení, které vlastníte.

MobileMe aplikace Apple kompletně vytvořilo znova – kontakty, kalendáře a maily se budou kompletně ukládat i synchronizovat v iCloud úložištích. Stejně jako iTunes/App Store. Pokud něco koupíte na Macu, na iPhone/iPad se to dostane  bez nutnosti použít kabely.

iCloud bude obsahovat všechno – hudbu, aplikace, knihy, fotografie, nastavení vašich zařízení, aplikační data, dokumenty (iWorks) – integrace do aplikací umožní přecházet plynule mezi aplikacemi na jednotlivých zařízeních (Apple uvádí příklad záložky v e-knize pořízené na iPadu a po přechodu k nalezení na iPhone).

5GB úložného prostoru nepůsobí nijak závratně – fotografie se nebudou se počítat do 5GB limitu, ale uloženo bude pouze posledních tisíc kousků a 30 dní zpět (iCloud bude sloužit pouze k synchronizaci, nikoliv hromadnému ukládání fotografií). Stejně tak se nebudou počítat aplikace, backup, e-knihy ani hudba – 5GB tak bude muset stačit pro poštu, dokumenty, kontakty a kalendář. iCloud bude nabízet větší úložný prostor za peníze.

Zmínka o tisíci kousků a 30 dnech zpět u fotografií souvisí s novou funkčností jménem PhotoStream, kterou Apple zabudovalo do foto aplikace – fotografie co budete pořizovat se budou automaticky ukládat do iCloud úložiště – a také automaticky synchronizovat s dalšími zařízeními. Vyfotíte-li sérii fotek na iPhone, objeví se vám v iPadu. Z PhotoStream-u si pak fotografie můžete přesunout kamkoliv – máte na to 30 dní a maximálně se v PhotoStream uloží tisíc fotografií (MAC a PC bude ukládat všechny fotky z PhotoStreamu, tam omezení platit nebude).

Backup iOS zařízení bude prováděn do iCloud úložiště také – prostřednictvím WiFi. A pokud si kdykoliv pořídíte nové zařízení s iOS operačním systémem, bude možné obnovit uloženou kopii ze zařízení předchozího.

Původní MobileMe končí, to je jedna z mírně pozitivních zpráv – tahle služba se Apple moc nepovedla, takže nezbývá doufat, že její nová podoba jménem iCloud nebude mít stejné dětské nemoci jako původní MobileMe.

Na iCloud je zajímavá ještě iTunes Match – za 25 dolarů ročně budete v iCloud moci mít hudbu, kterou jste si nekoupili – tedy přesněji řečeno, software se pokusí podle vašich MP3 najít odpovídají skladby v iTunes – a i když jste si je nekoupili, budete je moci používat přímo z iTunes (kde je 18 milionů skladeb v 256Kbps AAC kvalitě a bez DRM).

Kdy bude iCloud dostupný? Těžko říct – iCloud beta  a iCloud Storage API jsou již nyní dostupné pro členy iOS a Mac Developer Program. iCloud bude veřejně dostupný na podzim tohoto roku.