Samsung Galaxy Tab – dva měsíce poté aneb 7″ je přesně akorát

Před dvěma měsíci mi český Samsung na dlouhodobé testování zapůjčil Samsung Galaxy Tab. Přišel čas se s ním rozloučit. Bude to těžké loučení. Stručně řečeno, Galaxy Tab je velmi povedený tablet a 7″ displej je přesně tak akorát.

Než se mi podařilo mít dva měsíce v ruce sedmipalcový Galaxy Tab s “telefonním” Androidem, měl jsem pochyby o několika věcech. První zásadní byla, zda “telefonní” Android může dobře fungovat na tabletu. Druhá byla, zda 7″ displeje je dostatečná velikost, zejména poté co jsem zvyklý na komfort iPadu a jeho deseti palců.

“Telefonní” Android funguje i na tabletu skvěle

O použití “telefonního” Androidu pro tablety panují pochybnosti. Je to nakonec i Google, kdo něco podobného neoznačuje za optimální a pro tablety vyvinul “jiný” Android. Skutečnost je taková, že Galaxy Tab s “telefonním” Androidem nepředstavuje nejmenší problém – snadno použitelné, snadno ovladatelné. I díky doplňkům a drobným změnám provedeným Samsungem – některé z nich bych ostatně bral i na telefonu (třeba přehled aplikací rolující zprava doleva místo shora dolů). Řadu dalších malých i větších změn můžete vidět v galeriích:

7″ je přesně akorát

Nepovažuji 7″ Galaxy Tab za telefon, to je potřeba zdůraznit hned na začátek – byť jsem s ním telefonovat zkusil, tak tradiční použití je spíše komické – držet 7″ tablet u hlavy coby telefon je, ehm, podivné. Pokud by někdo Galaxy Tab chtěl používat jako telefon, tak rozhodně se sluchátky – Bluetooth ideálně. Pak by to nemělo chybu.

V porovnání s 10″ (iPad) je sedmi palcové provedení podstatně praktičtější na cestování – zvykl jsem si používat mobil a tablet v tramvaji či vlaku – a 7″ je v takových případech praktičtější, 10″ je moc. Roli samozřejmě hraje i váha, ale celkový rozměr je podstatný.

Galaxy Tab na několik měsíců odsunul iPad na vedlejší kolej – zůstal jedničkou pro hry (hádají se o něj pravidelně obě děti i žena), video, prezentace a ukazování dokumentů u klientů (v těchto oblastech prostě 10″ znamená velký rozdíl). Galaxy Tab posloužil perfektně hlavně pro jednu z mých pravidelných dennodenních činností – vstřebávání stovek článků a jejich “třídění” pro další zpracování (tady nedám dopustit na NewsRob umožňující propojit RSS, Google Reader a tablet/mobil s Androidem).

Sedm palců displeje je ale i fantastický rozdíl v možnosti psát na klávesnici – oproti mobilu jde o revoluční skok. Stručně řečeno, na 7″ Galaxy Tab se na klávesnici dá bez problémů psát. Na 10″ iPadu samozřejmě taky – ale neschopnost Apple poskytnout normální českou klávesnici dělá z psaní na iPadu komedii s každým českým znakem, který potřebujete napsat.

Mechanické provedení

Tmavé popředí, bílá zadní stěna, širší rámeček okolo displeje – díky velikosti se Tab dobře drží s jedinou vadou. Zadní strana klouže. Je potřeba se naučit Tab chytat obejmutím hrany (širší rámeček okolo displeje výhodou). Nebo, ideálně, mu pořídit nějaké pouzdro – co nebude tolik  klouzat.

Na horní hraně konektor pro sluchátka, vpravo vypínač, ovládání hlasitosti, místo pro SIM kartu a microSD kartu – ne zcela ideálně otevíratelné, ale zas tak často to dělat nebudete. Na spodní straně konektor (USB připojení, nabíječka, …) a otvory reproduktoru. Mikrofon má otvor poněkud zvláštně vlevo, prakticky až úplně nahoře – o důvod víc proč Galaxy Tab nepovažovat za telefon.

V horní části čelní strany je 1.3 Mpix kamera pro videotelefonování – něco co prozatím na Androidu moc nevyužijete (zkuste Qik, chcete-li). 3 Mpix kamera klasická (i s bleskem) je v zadní části (a vyplatí se před focením pokaždé očistit čočku) – trochu překvapí, že neumí záznam HD videa (záznam je 720×480).

Provedení dostatečně robustní, váha 380g velmi sympatická. K baterii ani čemukoliv dalšímu “uvnitř” se nedostanete. Žádná další mechanická tlačítka nečekejte – čtveřice klasických tlačítek pro ovládání Androidu je na spodní části displeje – jsou kapacitní, jejich pořadí je zcela jiné než u Nexus One. A ani po dvou měsících se mi nepodařilo naučit které je  které – jejich podsvícení zhasíná a jakmile zhasnou, tak nejsou moc vidět.

“Telefonní” Android v praxi

“Telefonní” Android v Tabu funguje velmi dobře a přechod na velký displej nepřináší žádné problém – dostatek výkonu a paměti navíc znamená, že Tab je extrémně svižný. Samozřejmě do okamžiku, než si ho zasekáte (jako já) zhruba 200 aplikacemi, z nichž řada má tendenci něco dělat “na pozadí”.

Samsung provedl některé změny (TouchWiz 3.0) oproti klasickému Androidu a rozhodně se to povedlo. Plocha je rozšířena na pět obrazovek, přepínání umístěné do horní části, vylepšeny jsou i notifikace – přidání vypínačů pro WiFi, BlueTooth, GPS, Zvuk a zámku otočení, přidání ovládání jasu. Vše počeštěno, včetně i vlastních verzí některých systémových aplikací – telefonní seznam/kontakty a telefonování (povedená změna), kalendář (trochu na rozpacích), poznámky, správce úloh, E-mail (nejlépe vidět v landscape podobě) a řada dalších. Součástí dodávky je i řada aplikací, které jsou běžně placené, Samsung Market s nabídkou dalších aplikací dostupných zdarma i za peníze. A pro milovníky aut je tu NFS Shift …

Pokud se vám nepovede Tab zaplnit aplikacemi, zůstane počáteční svižnost. Půjdete-li cestou nahrávání a zkoušení všeho co potkáte, očekávejte typickou vlastnost Androidu – bude se občas zadrhávat. Galaxy Tab nemá žádné resetovací tlačítko ani možnost vyjmout baterii – netřeba se nicméně bát, několik sekund podržení zapínacího tlačítka ho spolehlivě probere i ze stavu totální neochoty nereagovat (samozřejmě restartem). A kupodivu ani po zaplnění dvěma stovkami aplikací se doba spouštění nijak výrazně neprodloužila.

Výdrž baterie je další výrazné plus – Tab naštěstí není telefon a množství prostoru umožnilo vybavení baterií s větší výdrží. Přesto doporučím Juice Defender – přeci jenom možnost prodloužit životnost baterie na dvou až dvou a půl násobek je poměrně podstatná maličkost. Galaxy Tab je tak možné bez problémů používat celý den na jedno nabití.

Co se nabíjení týče, přiložený zdroj Tab nabije během hodiny z vybité baterie na plnou kapacitu. Pokud budete chtít spoléhat na nabíjení z USB portu, očekávejte pomalejší nabíjení – zejména pokud necháte zapnutý displej.

Komunikační schopnosti Tabu hodnotím na výbornou, ale jako vždy doporučím WiFi+3G – kombinaci, kterou považuji za poměrně zásadní u podobných zařízení. 3G funguje skvěle, rychlé připojování (oceníte při jízdě v Metru) a častá přítomnost “H” potěší – přeci jenom pár megabitů za sekundu pro stahování je velký rozdíl. Co bude citelně chybět je klasický micro-USB port – proprietární konektor ve spodní části je nepříjemnost (buď nabíjíte nebo máte připojeno k počítači)

Co se nebude líbit je Samsung Kies – nutný software pro vaše PC s jehož pomocí probíhají update Androidu a další věci. Jakkoliv je aktuální verze Kies software už o hodně lepší (než například ta zhruba rok stará), je to stále monstrum, které vám bude v počítači běžet neustále a zbytečně komplikovat život – OTA (over the air) update u Google Nexus One je prostě k nezaplacení. A samozřejmě, nečekejte, že Samsung bude držet krok s posledními verzemi Androidu – na Tabu tak najdete Android 2.2

Co se vám pro změnu bude líbit je displej – Super AMOLED nabízí ostré a perfektně barevné zobrazení, rozlišení 1024×600 je perfektní a vše je velmi dobře viditelné i pokud se díváte z ostřejších úhlů. Na sluníčku máte samozřejmě trochu smůlu, LCD není e-ink. Příjemné jsou i možnosti nastavení saturace barev. Displej dobře reaguje i na dotyk, byť s iPad se to srovnávat nedá – ve skutečnosti je ale mírná “neochota” Androidu reagovat na dotyk vlastností operačního systému, výrobce to nijak neovlivní.

Kvalita + velikosti displeje znamená i skvělou využitelnost prohlížeče – zejména pokud se k Tabu dostanete po zkušenostech s internetem na telefonu. Nechybí ani onen prokletý Flash, který už naštěstí po nějakém tom roce Adobe dokázala dostat do použitelné podoby.

Další ocenitelná drobnost je dostatek paměti pro aplikace – zhruba dvě stovky aplikací bych do Nexus One nikdy nedostal (a neustále v něm zápasím s dostatkem aplikační paměti).

Závěr

Pokud hledáte praktický tablet, je Galaxy Tab skvělou volbou. Sedm palců displeje je přesně tak akorát, váhou a rozměry se perfektně hodí do jedné ruky a je ideálním společníkem na cesty. Samsung odvedl dobrou práci jak po mechanické stránce, tak při úpravách “telefonního” Androidu. Android je stabilní a dobře použitelný operační systém a nabídka software je dostačující, abyste zvládli většinu toho, co byste po tabletu mohli chtít.

Technické parametry

 • Síť: 2.5G/3G
 • Operační systém: Android 2.2
 • Displej: 7.0″ TFT-LCD, WSVGA, 1024×600
 • Procesor: Cortex A8 1.0GHz, PowerVR SGX450
 • Kamera: 3Mpix + 1.3Mpix
 • Software: Android Market, Samsung Apps (market), Readers Hub, Media Hub, Social Hub, Music Hub a další
 • Konektivita: WiFi 802.11n, Bluetooth 3.0, microSD, 30 pin proprietární konektor
 • Paměť: 16GB/32GB interní paměť, do 32GB microSD, 4GB NAND Flash pro aplikace, 4GB SDRAM  pro aplikační procesor, 1GB SDRAM pro modem čip
 • Velikosti: 190.09 x 120.45 x 11.89 mm
 • Váha: 380g
 • Baterie: 4000mAh