Chrome OS na USB klíčence nebo jako virtuální stroj

Pokud si chcete vyzkoušet Google Chrome OS, máte snadnou možnost – ať už ve virtuálním stroji, nebo na skutečném hardware pomocí bootovací USB klíčenky.

Hexxeh na chromeos.hexxeh.net/vanilla.php nabízí ke stažení automaticky vytvářené Chrome OS pro VirtualBox/VMWare virtuální stroje a pro nahrání na USB klíčenku do bootovatelné podoby. Vytvářeny jsou každý den – nezaručují 100% funkční Chrome OS, ale nejlepší výsledky byste měli mít s virtuální podobou.

Nejsnáze si ChromeOS můžete vyzkoušet ve VirtualBOX (pro rozbalení staženého archivu použijte 7-Zip nebo WinRAR). Ve VirtualBox si založit virtuální stroj (OS Type = Linux, verze = Ubuntu) s alespoň 512MB RAM. S pomocí “Use existing hard drive” připojte rozbalený VDI soubor.

Pokud si stáhnete verzi pro USB klíčenku, pamatujte na maličkost – Chrome OS nemusí podporovat hardware, na kterém se ho chystáte spustit. Stažený soubor rozbalte pomocí 7-Zip či WinRAR, připojte k počítači alespoň 2GB velkou USB klíčenku a získané image nahrajte na klíčenku (Hexxeh používá Writer for Windows, ale použít můžete prakticky cokoliv).