iFlow Reader čtečka pro iOS končí. Ukazuje prstem na Apple a změny pravidel prodeje v iTunes

iFlowReader čtečka končí, jako důvod konce uvádí nemožnost pro kohokoliv jiného než Apple vydělávat na prodeji e-knih na iOS zařízeních.

Thank you for being one of our valued customers. We are writing to you today to make a very sad announcement.  BeamItDown Software and the iFlow Reader will cease operations as of May 31, 2011.  We absolutely do not want to do this, but Apple has made it completely impossible for anyone but Apple to make a profit selling contemporary ebooks on any iOS device. We cannot survive selling books at a loss and so we are forced to go out of business. We bet everything on Apple and iOS and then Apple killed us by changing the rules in the middle of the game. This is a very sad day for innovation on iOS in this important application category. We are a small company that thought we could build a better product. We think that we did but we are powerless against Apple’s absolute control of the iOS platform.

The crux of the matter is that Apple is now requiring us, as well as all other ebook sellers, to give them 30% of the selling price of any ebook that we sell from our iOS app. Unfortunately, because of the “agency model” that has been adopted by the largest publishers, our gross margin on ebooks after paying the wholesaler is less than 30%, which means that we would have to take a loss on all ebooks sold. This is not a sustainable business model.

Uživatelé iFlow Reader aplikace by si měli všechny zakoupené knihy stáhnout a zazálohovat pomocí iTunes a hlavně si je stáhnout přímo z webu aplikace – po 31. květnu 2011, po ukončení iFlow Reader aplikace, totiž přijdou o možnost zakoupené e-knihy číst pomocí této čtečky.

iFlow Reader používá Adobe DRM (Adobe Digital Editions), zakoupené e-knihy by tak mělo být  možné přenést do jiných čteček s podporou stejného systému – je tedy možné je z iFlow Reader webu stáhnou a uložit si je v lokální kopii Adobe Digital Editions software.

V praxi je zde vidět několik věcí – v první řadě agresivní přístup Apple, které nejprve umožnilo řadě firem podnikat a prodávat digitální obsah, ten se později změnou podmínek (Apple požaduje 30% z každého prodeje v prostředí aplikace) stal neprodávatelným.

V druhé řadě je zde v praxi vidět i současný aktuální problém elektronických knih – ačkoliv si e-knihu koupíte, vlastníkem se ve většina běžných případů nikdy nestáváte. A čím proprietárnější řešení je zvoleno, tím větší riziko je, že o vámi zakoupené knihy přijdete.

V tomto konkrétním případě o ně sice “vlastníci” teoreticky nepřijdou, ale zůstávají závislí na Adobe DRM. Své knihy, které by v praxi měly být v jejich vlastnictví, si nemohou svobodně přenést kam chtějí.