Hash hesla bude ve Francii postaven mimo zákon

Google, Facebook a další velké internetové firmy se ve Francii pokoušejí odvrátit jednu z nejabsurdnějších věcí v oblasti ohrožení soukromí občanů a bezpečnosti informací na Internetu.

Přes dvě desítky firem dávají k soudu snahu francouzské vlády uzákonit povinné roční uchovávání osobních informací uživatelů internetu. Pokud by problematický zákon vstoupil v platnost, byly by internetové služby ve Francii nuceny jeden rok uchovávat plné jméno a příjmení, adresu, telefonní čísla a kompletní hesla v čitelné podobě.

K takto uchovávaným datům by pak měla přístup nejenom policie, ale také protikorupční úřad, daňové úřady ale i celní úřady (viz Net giants challenge French data law). Uchovávání hesel v čitelné podobě by znamenalo zásadní likvidaci jednoho z nejdůležitějších bezpečnostních pravidel internetových služeb – nikdy neukládat heslo v plné podobě.

Poznámka: Požadavek na ukládání původního hesla je tak absurdní, že se jenom těžko dá věřit, že by něco takového mělo být opravdu uzákoněno. Na druhou stranu by to perfektně zapadlo do vlny snah EU a jednotlivých členských států výrazně omezit soukromí lidí na Internetu a dostat Internet zpět pod kontrolu.