Události na Facebooku nástrojem masivního spamu

Netrvalo to příliš dlouho a spam na Facebooku se šíří novou cestou. Vkládání na zeď uživatelů  už není tak účinné, spammeři přešli na Facebook Events (Události). A nahrává jim i to, že Facebook Události ponechává bez povšimnutí i obvyklé ochrany.

Facebook Users Get Invited to a Spam Event upozorňuje TrendMicro, stejně tak jako Sophos, který varuje, že Millions of Facebook users invited to scam events, as spammers exploit social network. Pozvánky na falešné události jsou rozesílány milionům uživatelů Facebooku, nachytají se běžně stovky tisíc.

Příklad? Check who blocked you from his friend list ? {Follow steps below} rozeslána na více než 3 miliony uživatelů (3 338 892 uživatelů ještě neodpovědělo) a 84 909 se Události účastní.


Spammeři stále využívají nikdy nekončícího zájmu uživatelů o zjištění “kdo je blokuje” či “kdo si prohlíží jejich profil/fotografie”. Po několika letech využívání tohoto sociálního inženýrství už začíná být překvapující, že se uživatelé stále nepoučili – žádný mechanismus, který by něco podobného umožňoval zjistit, neexistuje.

Další příklad Who blocked you from his friend list ? {Follow steps below} rozeslán na více než deset milionů uživatelů, “účast” potvrdilo 170 122 z nich. A 73 197 se “možná zúčastní”.


Pokud  uživatel naletí na spam a klikne na adresu ve spamu uvedenou, následuje klasické schéma – do jeho profilu je umístěna spam, snažící se nalákat jeho přátele. A oběti je předložena kupa kvízů, které většinou jsou základní cestou monetizace spamu. V těch méně příznivých případech je zmanipulován k instalaci viru a jeho počítač je napaden.