Microsoft nevěří v budoucnost tabletů. Bill Gates ještě “nedávno” ano

Craig Mundie, global chief research and strategy officer, tedy člověk zodpovědný za budoucnost Microsoftu, nevěří v budoucnost tabletů. Není si jist, jestli “zůstanou”.

I think there’s an important distinction – and frankly one we didn’t jump on at Microsoft fast enough – between mobile and portable. Mobile is something that you want to use while you’re moving, and portable is something that you move and then use,” říká Mundie v The Sydney Morning Herald. “These are going to bump into one another a little bit and so today you can see tablets and pads and other things that are starting to live in the space in between. Personally I don’t know whether that space will be a persistent one or not.

Před deseti lety viděl budoucnost počítačů někdo zcela jinak. Bill Gates v roce 2001 předpovídal budoucnost tabletovou.

The tablet takes cutting-edge PC technology and makes it available wherever you want it, which is why I’m already using a tablet as my everyday computer. It’s a PC that is virtually without limits–and within five years I predict it will be the most popular form of PC sold in America.

V jeho předpovědi nevyšlo pět let, v roce 2006 jsme o dnešních tabletech mohli stále jenom snít. A Microsoft už v té době měl za sebou roky pokusů a omylů o TabletPC (a řadu dalších podob). Až Apple se podařilo trh převrátit naruby. A změnit ho k nepoznání.

Mundie na tablety nevěří a považuje je za přechodnou záležitost. Teď už jenom doufejme, že se (na příští rok plánované Microsoft Windows 7 for tablets) nepodřídí této představě.