Firefox 4 vs Internet Explorer 9 – kdo je vítěz?

Je Internet Explorer 9 moderní prohlížeč? Na tuto otázku Paul Rouget odpovídá vcelku jasně NE. IE9 je podle něj pouze lepší než IE8 a míří správným směrem.

Detailnější rozbor Paul Rouget (@paulrouget) nabízí v Is IE9 a modern browser? a pro ty méně toužící po dlouhém čtení to shrnuje do přehledné infografiky. Jakkoliv Paul Rouget je Mozilla Tech. Evangelist, jeho argumenty jsou podložené. A konečný názor si můžete snadno udělat sami.

HTML 5, CSS3, JS API

Internet Explorer 9 se v Html5test.com tabulce umisťuje na místech (130 bodů), které ho řadí i pod aktuální FireFox 3.6 – podpora HTML 5 je tedy podle těchto výsledku nedostatečná. Firefox 4 dosahuje 255 bodů, Google Chromium 293.

IE9 doplnil podporu pro canvas, video, geolokaci a SVG. Canvas a SVG Firefox nabízí už pět let, video a geolokaci dva roky.

V HTML 5 kompatibilitě dosahuje IE9 54%, Firefox 4 88% (zdroj). Paul Rouget situace komentuje, že “IE9 má dva roky zpoždění“. Ale to nakonec není nic, co bychom nevěděli. Caniuse.com to komentuje slovy, že IE9 “je stále trochu pozadu za ostatními prohlížeči a zhruba na stejné úrovni jako FireFox 3.6“.

Podpora CSS3 je u IE9 na lepší úrovní, 74% (FireFox 4 dosahuje 87%).  Horší je to už s JS API kompatibilitou, 48% vs. 90% u FF4.

Celková kompatibilita se současnými webovými standardy je tak u IE9 na 61% zatímco u FF4 na 87% (verze 3.6 před rokem dosahovala 65%).

Co chybí v IE9 v porovnání S FF4?

WebGL, MathML, Web Workers, HTML5 Forms, JavaScript Strict Mode, CSS3 Transitions, SVG Filters, foreignObject, text-shadow, SMIL animations, File API, History API, XMLHttpRequest Level 2, FormData, CSS3 Gradients, border-image, columns, classList API, Drag’n Drop from Desktop, Flexible Box Model, App Cache (offline), IndexedDB, a řada dalších věcí.

Co chybí ve FF4 v porovnání s IE9?

text-overflow

Podporované platformy

Internet Explorer je možné používat pouze na Windows Vista a Windows 7. Firefox 4 na Windows Vista, 7, XP, GNU/Linux, Mac OS a Android.

Jakkoliv o předchozích “moderních” vlastnostech prohlížečů (HTML 5, CSS3, atd) můžete polemizovat, omezení na pouze dva operační systémy (končící Vista a nové W7) je poměrně podstatné. Podstatné i pro další rozšíření užívání IE9.

Hardwarová akcelerace

Hit poslední doby, tedy to že prohlížeč začíná (konečně) využívat hardware akceleraci (zejména možnosti nabízené grafickou kartou a ovladači) staví IE9 na shodnou úroveň jako FF4.

Komentář

Paul Rouget je zaměstnanec Mozilly a je jasné, že může být v poněkud choulostivé pozici. Obhajuje a zviditelňuje “vlastní” produkt. Microsoft ale vývoj prohlížečů podcenil již před mnoha lety a netají se tím. Bohužel IE9 postrádá opravdu hodně aktuálních věcí, které moderní prohlížeče mají.

Praktické zkušenosti s IE9 (bez ohledu na všechny ty zkratky, standardy a jiné vymoženosti) jsou takové, že IE9 je nedotažený. Podařilo se vytvořit základní dobré UI, ale cokoliv je za ním, to už postrádá jednoduchost, přehlednost a použitelnost.

Microsoft stále žije ve svém vlastním světě a svědčí o tom třeba i to, že E9 natvrdo používá Clear Type, které není možné vypnout (ačkoliv v beta verzi to možné bylo) a pro řadu lidí pak IE9 zprostředkovává rozmazané a špatně čitelné weby. “Integrace” do W7 s věcmi jako umístění webů na lištu byly pravděpodobně důležitější, ačkoliv z hlediska uživatelů jde o jednu z problematických a těžko pochopitelných vlastností nového W7 UI.

IE9 nabízí řadu dalších novinek, o kterých Paul Rouget nepíše – věnuje se pouze otázce podpory nových webových standardů. Z tohoto pohledu je také potřeba toto hodnocení brát. Budete-li chtít širší pohled, je potřeba hovořit o vylepšení v bezpečnosti (určitě výrazný pokrok, ale i zde Microsoft řeší hříchy minulosti), paměťových nárocích (zde moc důvodů ke spokojenosti nenajdete), kompatibilitě s předchozími verzemi (opět narazíte na řadu problémů) či rychlosti spouštění a brouzdání (výrazná změna k lepšímu).