Apple záměrně zpomaluje webové aplikace, tvrdí vývojáři

Vývojáři obviňují Apple ze záměrného zpomalování webových aplikací na iPhone a iPadu. Děje se to proto, aby Apple přinutilo vývojáře k tvorbě skutečných aplikací.

“Webové” aplikace spuštěné v Safari prohlížeči na iPhone či iPadu jsou záměrně zpomalovány, pokud je uživatel spustil prostřednictvím ikony přidané na plochu. Při spuštění přímo z prohlížeče se to neděje. Vývojáři si stěžují, že Apple toto zpomalení vytváří záměrně, aby je přinutilo vytvářet skutečné aplikace a poskytovat je prostřednictvím App Store. Kde navíc Apple má jistých svých 30% v případě jakýchkoliv finančních transakcí.

Webové aplikace jsou mimo kontrolu Apple a nepodléhají cenzuře a pravidlům, které Apple uplatňuje na klasické aplikace v App Store. Pokud je spustíte přímo v Safari, tak fungují rychle a správně. Pokud je spustíte prostřednictvím ikony na ploše, jsou zpomalené.

Nemusí samozřejmě jít o konspiraci, tedy uměle vytvořené omezení, které má vývojáře skutečně přimět k přechodu na plný aplikační model. Může jít o technickou chybu na straně Apple.  Ty  by ale způsobovala, že webová aplikace spuštěná z plochy běží 2 až 2.5 krát pomaleji, než když je spuštěná přímo ze Safari. Způsobeno to je podle všeho zejména tím, že webové aplikace spouštěné z plochy nevyužívají rychlého JavaScriptu prostřednictvím Nitro Javascript engine.

Webové aplikace spuštěné z plochy navíc nemají přístup k řadě funkci prohlížeče – chybí HTML Application cache (nemohou tedy být použity offline) a rendering probíhá v synchronním režimu. Zpomalení i další problémy potvrzují i provedené testy (viz Is Apple trying to hinder PhoneGap and other HTML5 frameworks with iOS 4.3?) – Maximillian Firtman nicméně v testu zdůrazňuje, že se nedomnívá, že by šlo u Apple o záměr.

Zdroj: Apple handcuffs ‘open’ web apps on iPhone home screen