Firefox 4 už není beta, vyzkoušet se už vcelku dá

Nová verze Firefoxu konečně upustila od “beta” nálepky. RC neboli Release Candidát už lze používat bez soustavných problémů s add-ony, většina jich funguje. A vyzkoušet nový Firefox 4 se vyplatí. Třeba už jenom proto, že opravdu je výrazně rychlejší.

Firefox 4 přináší poměrně podstatnou změnu – záložky (tabs)  umisťuje do “záhlaví okna”. Budete tak mít trochu problém si náhle zvyknout, původní umístění přímo nad otevřenou stránkou je poměrně silně návykové (ale můžete si je přepnout na původní umístění). Možná se také setkáte s “poblikávajícím” menu a poblikávajícími bookmarks – pokud máte dva monitory, Firefox 4 RC bude spolehlivě dělat problém na sekundárním monitoru. Řešení je používat FF4 na primárním monitoru nebo vypnout hardwarovou akceleraci (Options – Advanced – General – Browsing a Use hardware acceleration when available).

Nejlepší na FF4 je rychlost – prohlížeč a vykreslování stránky je viditelně mnohem rychlejší. Kde se rychlost příliš nezměnila je spuštění Firefoxu. Při větším počtu add-onů je problém stále stejný – spuštění trvá velmi dlouho. Pokud vás zajímá jak si FF4 RC stojí proti IE9 RC, zkuste Firefox 4 RC Vs. IE9 RC: The First Duel.

Co se vám možná bude i nebude líbit je Tab Groups funkčnost – oproti betám se sice ztratilo původní tlačítko Panorama, ale funkčnost zůstala – je dostupná malým trojúhelníčkem vpravo od záložek (který možná neuvidíte, pokud používáte něco jako SmartMon a co do záhlaví přidává další funkční prvky).

Celkové přepracování podoby není špatné, zejména pokud jste zvyklí na Google Chrome – chvíli budete postrádat neexistující řádku s položkami menu – ale skrytí pod jedno “rozbalovací” tlačítko je užitečné řešení – výsledkem změn je zvětšení dostupného prostoru pro vlastní okno prohlížeče. A to se v době širokoúhlých monitorů vyplatí. Otevřené stránky můžete navíc “připnout” do podoby “aplikace” (Pin As App Tab) a ponechat si je tak jako trvalou a vždy dostupnou součást prohlížeče – připnutá záložka zabírá méně místa (nezobrazuje text, jenom ikonu).

FF4 přináší kompletní podporu HTML 5 (WebM a HD Video “included”), novější verze Gecko HTML a TraceMonkey JavaScript, WebGL, CSS3, multi-touch podporu ve Windows 7, pokročilejší synchronizaci s dalšími instalacemi prohlížeče (ať už na PC nebo na jiných zařízeních).

Novinkou je i “Web Console” – zdaleka nenahradí Fire Bug (ten mimochodem v původní verzi pro FF3 v novém FF4 nefunguje), ale jako základní ladící prostředek se hodí.

Add-ons fungující v FF3 se v některých případech stanou nefunkčními ve FF4. Situace klasická při každé “více” novější verzi FF4 – nefunguje například zmíněný FireBug (ani FoxyTunes), ale k mému překvapení fungují věci jako All-in-One Gestures, Personas a Tab Mix Plus