Tweetviewer červ využil stejný model jako sociální viry a podvody na Facebooku

“Tweet Viewer” červ se šířil po Twitteru a podle http://bit.ly/tweetviewer+ statistik dosáhl přes 15 tisíc prokliků. K nachytání lidí přitom využil stejný model jako sociální viry a podvody na Facebooku. Lákání je na možnost zjištění toho, kdo si prohlížel jejich profil na Twitteru. “See Wh0 Viewed Y0ur Profile” už potom využil jenom přidělené možnosti ke spamu.


Tweetviewer virus/červ byl relativně úspěšný


I just viewed my TOP20 Profile STALKERS. I can’t believe my EX is still checking me every day

WOW! You can see WHO VISITS your TWITTER profile. That’s cool! 🙂

http://tweetapp.info/viewer/ (kam zkrácený link vedl) už není funkční. Samotná adresa byla samozřejmě neškodná, problém vznikl až v okamžiku, kdy uživatel odsouhlasil, že aplikace má přístup k jeho účtu na Twitteru – málokdo věnuje pozornost dotazům na to, jaká práva přiděluje aplikaci. A to v případě Twitteru je vše podstatně jednodušší – přiděluje se pouze právo pro čtení (vcelku neškodné) a pro zápis (kde je potřeba si dávat pozor).

Pokud se vám podařilo naletět, nezapomeňte škodlivé aplikaci práva odebrat – Settings -> Connection -> Revoke Access.

Tak jako tak, žádný způsob jak zjistit kdo si prohlíží něčí profil na Facebooku či Twitteru neexistuje – jediný kdo to může vědět je provozovatel (tedy Facebook či Twitter) a ten tyto informace nezpřístupnil. Jakékoliv aplikace slibující něco takového jsou vždy podvod. Někdy neškodný, většinou využití pro spam, v některých případech jsou spojeny se šířením viru.