Chtěl Google vybudovat gigantickou databází “rodných čísel” dětí?

Google uspořádal soutěž pro děti – Doodle 4 Google – účast byla podmíněna vyplněním části amerického “social security number”, tedy obdoby českého rodného čísla. Chyba někoho, komu velmi pravděpodobně nedošlo jaké důsledky může podobný požadavek mít. A nic na tom, že Google nechtěl celé rodné číslo, ale jenom jeho poslední čtyři číslice.

Doodle 4 Google soutěž se mění v mediální skandál a dorazila až do americké Kongresu, který ji “řeší”. Problém způsobil požadavek na poslední čtyři čísla z  SSN (Social Security Number) od účastníků, v tomto případě (ještě navíc) dětí.

Huffington Post nezaváhal a ptá se Why Has Google Been Collecting Kids’ Social Security Numbers Under the Guise of an Art Contest?, kde očekávatelně říká, že jediný smysl celé soutěže bylo vybudovat gigantickou databázi adres dětí a jejich rodných čísel.  V americké Kongresu už zaznívá požadavek, aby se problém Kongres věnoval (Barton, Markey to Probe Google Kids’ SSN Controversy) a navrhl zákonnou úpravu, která by podobné problémy řešila.

A national, commercial database of names and addresses of American children, especially one that includes their dates of birth and SSNs, would be worth many millions to marketing firms and retailers,” napsal Bowdon na HuffingtonPost.com

Ano, databáze 33 tisíc účastníků soutěže (počet účastníků v loňském roce), kde rodné číslo je ve skutečnost pouze v podobě posledních čtyř číslic. Stejně jako v ČR je v USA zcela běžné, že podobná data je možná získat zcela odjinud – zpravidla z různých evidencí, odkud je ochotně prodávají lidé, kteří si tak výrazně přilepšují k platu.

Google požadavek na poslední čtyři číslice z rodného čísla nakonec zrušil, nic takového už pro účast v soutěži nechce. Což nakonec stejně není nic platné, New York Times vypálil další salvu v článku No Big Deal, But Google May Have Promoted a Contest to Get Kids’ Social Security Numbers, kde řeší to, že Google prostřednictvím data narození a místa narození může statisticky určit, jaké mohou být zbylé číslice SSN (americké rodné číslo neobsahuje přímo datum narození jako české).

You see what Google knows and many parents don’t know is that a person’s city of birth and year of birth can be used to make a statistical guess about the first five digits of his/her social security number. Then, if you can somehow obtain those last four SSN digits explicitly — voila, you’ve unlocked countless troves of personal information from someone who didn’t even understand that such a disclosure was happening.

Americké rodné číslo (SSN) je v trochu jiné pozici, než české rodné číslo – české rodné číslo je jasně dáno datem narození a doplňkovým “pořadovým” číslem. Jeho hodnota z pohledu osobních údajů je poměrně diskutabilní, byť ÚOOÚ ho někdy až absurdně chrání a jindy nechává bez povšimnutí desítky veřejně přístupných databází, která rodná čísla obsahují. Každopádně s českým rodným číslem toho až tolik nezískáte, zatímco americké SSN (Social Security Number) má vyšší možnosti zneužití.

Hodnota amerického SSN i českého RČ je ale hlavně v tom, že je (měl by být) to  unikátní identifikátor konkrétního člověka, který se k němu váže celý život. A jakožto unikátní identifikátor je ideální tam, kde chcete propojit více databází.