Vir Anna Kourniková dnes slaví desetileté výročí

Dnes je to přesně 10 let, kdy se poprvé objevil legendární vir Anna Kourniková, který doslova zaplavil celý svět. A přiznejme si, že za úspěchem viru byla i touha vidět nejnovější fotografii svůdné tenistky. Namísto smyslné krásky ovšem vir zneužil e-mailovou schránku a přístup ke kontaktům a sám poslal na každý kontakt zprávu.

Podle posledních studií se za těch 10 let příliš nezměnilo. Lidé stále bezelstně klikají na podvodné odkazy. Navíc jsou odkazy stále častěji zkracovány a to počítačovým zločincům ještě více usnadňuje práci.

Virus Anna Kourniková – nebo Vbs.SST@mm jak vir pojmenovala společnost Symantec – byl nejen působivý v rychlosti šíření, ale také je velmi důležitý z pohledu historie, protože byl jedním z prvních hrozeb vytvořených pomocí útočné sady a tím způsobil posun počítačové kriminality. Dnes již lze pořídit útočné sady relativně snadno a nevyžadují od počítačových zločinců hluboké technické znalosti.

Útočné sady jsou dnes prodávány on-line a inzerovány i prostřednictvím reklamy. Kyberzločinci na webech a různých fórech nabízí nástroje pro krádeže informací a identit. Podle údajů společnosti Symantec patří mezi nedůležitější sady ZeuS, který od sprna 2009 existoval ve více než 90 000 unikátních variantách škodlivého kódu. V roce 2010 byla uvolněna nová verze ZeuS 2.0.32 a cena základního balíčku se vyšplhala až na 8 000 dolarů. Počítačoví zločinci dnes nepotřebují odborné znalosti, stačí jen navštívit stránky věnované podzemní ekonomice a koupit si balíček útočných nástrojů.

Zdroj: Symantec