Apple zakazuje novinám poskytování novin na iPadu zdarma předplatitelům papírové podoby

„Přísnější pravidla“ týkající se iPad verzi papírových novin mají přinést Apple peníze, respektive zamezit tomu, aby některé peníze „zůstaly“ v kase vydavatele.

Jak si všímá například Volkskrant (viz Apple wil meer geld voor iPad-kranten), Apple upozornilo vydavatele papírových novin majících verzi pro iPad, že není možné, aby předplatitelům tištěné podoby dávali elektronickou podobu zdarma. Apple totiž přichází o svých 30% podílů z prodeje. Počínaje prvním dubnem bude něco takového zakázáno.

Apple si tak pravděpodobně připravuje i lepší podmínky pro spuštění modelu opakovaného placení za konkrétní software. Stávající model umožňuje pouze jednorázové zaplacení a stažení aplikace – nový platební systém se prý měl objevit v Daily, novém deníku pro iPad od Ruperta Murdocha, který Apple zjevně podporuje. Daily na iPadu ale bylo odloženo o „týdny až měsíce“.

Obchodní model zpoplatnění obsahu novin a časopisů přitom velmi často nabízí předplatitelům tištěné verze přístup k elektronické verzi zdarma. Je používán jak v zahraničí, tak v několika českých případech zpoplatněného přístupu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s