Nový iPad 2 nebude mít Home tlačítko

Okolo nové verze Apple iPad 2 se objevuje řada dohadů.

Chybějící Home tlačítko, nové gestury, fotoaparát s novou foto aplikací patří mezi ty nejvíce diskutované dohady. Nové gestury jsou víceméně jistotou, poté co se objevilo video, které je předvádí v praxi. Právě na tomto videu je možné spatřit i náhradu za Home tlačítko – “shrnutí” displeje.

Právě absence Home tlačítka (jde o skutečné tlačítko ve spodní části iPadu) vyvolává největší odezvu – dohady vycházejí z informace od zdroje uvnitř Apple a vypadají jako poměrně reálná varianta. Po zkušenostech z užívání iPadu lze tento krok považovat za vývoj dobrým směrem – Home tlačítko je sice základem funkčnosti (slouží hlavně k opuštění aplikace a návratu na plochu a k vyvolání přehledu běžících programů), ale z pohledu vývoje rozhraní je určitým způsobem zbytečné.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=PJOFd_kCvoo&w=425&h=350]

Odstranění Home tlačítka nakonec napovídá i nová beta iOS 4.3 – nové gestury využívající dotyku více prstů – čtyři i pět prstů s odpovídajícím pohybem umožní vyvolat plochu, přehled  běžících programů i přepínat aplikace.

Nový iPad 2 by měl mít dvojici fotoaparátů – čelní i zadní. Znamenalo by to rozšíření možností iPadu pro Facetime videotelefonování. Dohady hovoří i o nové aplikaci pro zpracování fotografií.

Poslední diskutovanou změnou je návrat mechanického přepínače, který umožní zamknout orientaci displeje. Ten fungoval v dřívějších iPadech, v aktuální verzi iOS se ale zamykání orientace displeje přesunulo do lišty s přehledem běžících aplikací (k ovládacím prvkům pro přehrávač). Přepínač na pravé straně nyní slouží jako Mute (vypnutí zvuku) a je zdrojem otrávení pro řadu uživatelů. V novém iOS by mělo být možné si nastavit funkčnost přepínače na pravé straně iPadu.