iPad a mobilní technologie mění dobu kdy čteme

Zajímavá analýza od Read it Later ukazuje proměny v tom kdy (a jak) čteme. Vliv na to mají mobilní technologie a iPad – umožňují si “věci k přečtení” odložit na vhodnou dobu. A na změnu mohou doplatit tradiční média, zejména televize.

Online média přinesla změnu způsobu čtení dostatečně jasně – zatímco noviny jsme si mohli číst při snídani, na záchodě, v pohodlí křesla či postele, cestou v hromadné dopravě, klasická online média vstřebáváme u počítače. Neliší se tak jenom způsob čtení, ale také doba čtení. A změnil se i způsob jakým se k nám informace dostávají – od dřívější jedné dávky se vše posunulo k nepřetržitému přísunu informací a opakovanému “kontrolování zda není něco nového”. Dostatečně to ukazuje následující graf – vychází z počtu uložených článků od uživatelů,  kteří používají Read it Later službu (graf vychází ze stovky milionů článků, takže jako vzorek je dostatečný).

Uživatelé počítačů získané informace vstřebávají poměrně rovnoměrně – vidět je to na následujícím grafu, kde je viditelný pouze určitý posun oproti předchozímu.

Uživatelé mobilních telefonů (iPhone) ale mají čtecí hodiny už zcela jiné. Čtou si při snídani, na začátku pracovní doby (nebo při cestě do práce), na konci pracovní doby (při cestě z práce) a večer.

Uživatelé iPadu jsou na tom zcela jinak – následující graf je už markantně odlišný od předchozích – prakticky veškeré čtení si uživatelů iPadu odkládají na večerní čas. Bez iluzí, možná si čtou “u televize”, ale v praxi to znamená, že televize je moderními technologiemi postižena nejvíce.