USA chtějí po Twitteru detaily týkající se WikiLeaks

Americký soud nařídil Twitteru předat detaily o účtech souvisejících s WikiLeaks.org. Součástí je ale i žádost o detaily o těch, kdo WikiLeaks pouze podporovali.

Nařízení soudu (PDF) je zdůvodněno “relevancí k probíhajícímu kriminálnímu vyšetřování” a soud žádá údaje o účtu Juliana Assange a Bradley Manninga (armádní analytik, který data pro WikiLeaks vynesl) a veškeré záznamy – o připojeních, délce připojení, IP adresách, e-mail adresách, adresách bydliště, bankovních účtech i kreditních kartách. Mezi dalšími jmény je Jacob Appelbaum, Rop Gonggrijp a Birgitta Jonsdottir (dřívější podporovatelka WikiLeaks a nyní členka Islandského parlamentu). Rozsah požadovaných údajů je od 1. listopadu 2009 do současnost.

Právě islandský vláda se chystá podat protest proti této žádosti, kterou označuje za nepřijatelnou. Islandský ministr zahraničí, Ossur Skarphedinsson, média informoval, že bude dělat všechno, aby chránil Jonsdottir.

Podle WikiLeaks tři ze čtyř cílů amerického Ministerstva spravedlnosti nikdy nepracovali pro WikiLeaks a jde o soukromé osoby, které pouze WikiLeaks podporovaly jako dobrovolníci či politici.

Twitter má tři dny na poskytnutí požadovaných informací. Zároveň mu bylo nařízeno, aby neinformoval uživatele, kterých se vyšetřování týká. Twitter reagoval žádostí o právo zúčastněné osoby informovat.

Extrémně nebezpečný je bod B.2 – americké Ministerstvo spravedlnosti se tam dožaduje i veškerých informací souvisejících s komunikací účtu uvedených osob – v praxi to znamená, že Twitter bude nucen poskytnout veškeré informace o všech kdo sledují WikiLeaks účet i účty osob v žádosti vyjmenovaných.