K odposlechu mobilních telefonů stačí mobil a notebook

Vloni se ukázalo, že rozkódovat GSM komunikaci je snadné. Operátoři tehdy vše zpochybnili tvrzením, že to sice je pravda, ale najít konkrétní telefon je skoro nemožné. Není tomu tak.

Stačí levný mobilní telefon za pár dolarů, notebook, volně dostupné (open source) software a předem vytvořená tabulka kódovacích klíčů o velikost 2TB. A pak  už stačí jenom software spustit a během 20 sekund najdete vše potřebné k tomu, aby bylo možné odposlouchávat konkrétní mobilní telefon. Kompletní hlasovou i SMS komunikaci.

Bruce Schneier v Eavesdropping on GSM Calls upozorňuje na praktickou demonstraci odposlechu předvedenou v rámci Chaos Computer Club (CCC) Congress v Berlíně právě tento týden. K rozlousknutí „bezpečné“ a „chráněné“ GSM komunikace dvojice výzkumníku nepotřebovala opravdu nic zvláštního.

Skutečnost, že GSM používá nedostatečné šifrování (64bit A5/1) je veřejně známá už nejméně od minulého roku. Tehdejší ukázku nedostatků GSM šifrování operátoři zpochybnili – označili za prakticky nemožné najít komunikaci, která se týká konkrétního mobilního telefonu. Jak ale ukazuje včerejší demonstrace na CCC, šlo jenom o klasické mlžení a zlehčování. Najít konkrétní přístroj není nijak složité.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s