Vladimir Putin nařídil Rusku přechod na GNU/Linux

Путин распорядился перевести власть на Linux připomíná staré dobré časy. Putin podepsal dokumenty nařizující Rusku přejít na “free software”  už v druhém čtvrtletí 2012.

Nařízení se týká federálních institucí a federálního rozpočtu a pokrývá rozmezí let 2011 až 2015. A zmiňuje se i o tom, že začne platit zákaz příjmu nových lidí a čerpání rozpočtu, pokud daná instituce nebude používat “free software”.

Náhle rozhodnutí o povinném přechodu na “free software” je spojováno s měsíci starou aférou, ve které ruské represivní složky zneužívaly “podezření z používání nelegálního software” k likvidaci odpůrců a kritiků režimu. Podstatnou roli v této kauze hrála ruská pobočka Microsoftu,  která stíhání umožnila klasickým “udáním”. Po zjištění k jakým cílům je “boj proti pirátství” využíván se Microsoft od celé kauzy distancoval a nabídl bezplatné licence organizacím, kterých se toto týkalo či by mohlo týkat.

Právě “neposlušnost” Microsoftu v tomto schématu je podle některých komentátorů jedním z hlavních důvodů, proč se Rusko náhle “povinně” obrací směrem k Open Source a “free software”. Boj proti “pirátství” sice nebude moci být užitečným nástrojem represivních složek, ale Microsoft bude za “neposlušnost” potrestán.