Všechno co můžete chtít vědět o Operation Payback

Operation Payback se na internetu objevila už před několika měsíci – uživatelé 4chan zaútočili DDoS útokem na weby zábavního průmyslu v rámci protestu proti likvidaci Pirate Bay.  A od té doby mají za sebou desítky úspěšných útoků.

Možná to ale není úplně první moment, kdy se Operation Payback a internetové protest zrodily. Ještě dříve se objevil Anonymous protest proti scientologické církvi. Každopádně právě útoky na weby zábavního průmyslu ze září jsou nejspíš momentem zrodu samotné Operation Payback – Operace Odplata.

Jedno je důležité poznamenat – jaká je souvislost mezi 4chan, Anonymous a Operation Payback není jisté. Je docela dobře možné, že jde o nezávislé skupiny. A také o nezávislé aktivity. V následujícím přehledu tak můžete najít řadu aktivit, z nich některé mohou mít původ u 4chan, některé u Anonymous. A některé možná někde úplně jinde. A pokud se ptáte kdo jsou tito lidé? Zkuste WikiLeaks: Who are the hackers behind Operation Payback?. Ale odpověď tam stejně asi nenajdete.

“Operation: Payback Is A Bitch” je od té doby obávaný “marketingový” slogan, který se ozve při zásahu či výzvě. A po výzvě většinou následují oznámení o úspěšném DDoS útoku. “Distributed Denial of Service” útok odstaví kompletně cílový web z provozu. A jeho provozovatelé zpravidla nemají žádnou šanci než počkat, až útok přestane.

Září 2010

Vše začalo útokem na Airplex, společnost najatou k likvidaci Pirate Bay a pokračovalo odstavením webů MPAA, Internation Federaiton of the Phonografix Industry, RIAA a další webů.

Říjen 2010

Associação do Comércio Audiovisual de Portugal neboli portugalské ministerstvo kultury to odneslo za žalobu dožadující se vypnutí Pirate Bay.

Simmonsrecords.com a genesimmons.com jsou Operation Payback odstaveny na více jak jeden den. Jde o odpověď na výzvu Gene Simmonse a KISS, kteří se rozhodli vyhlásit “válku hackerům”

Bez iluzí – podívejte se na následující seznam webů, které se Operation Payback podařilo odstavit. A nejspíš není ani zdaleka úplný.

Listopad 2010

První úspěšný útok na .gov web – US Copyright Office – vyvolá vyšetřování FBI.  A útoky na řadu dalších webů.

Prosinec 2010

Před vypuknutím aktivit reagující na dění okolo WikiLeaks se Operation Payback podařilo 1. 12. 2010 odstavit Warner Bros. – www.warnerbros.com.

6. 12. 2010

Switzerland Post Finance www.postfinance.ch – padla, klienti se nemohou dostat k online bankovnictví (Banka, která zrušila účet Juliana Assange, je pod DDoS útokem). Za tímto útokem možná stojí 4chan, nikoliv Anonymous.

7. 12. 2010

Aklagarmyndigheten – www.aklagare.seŠvédské státní zastupitelství stojící za žádost o vydání Juliana Assange v rámci největší frašky v dějinách švédského práva (viz Julian Assange a WikiLeaks neudělali nic nelegálního. Tedy až na ten “sex bez kondomu”).  Za tímto útokem možná stojí 4chan, nikoliv Anonymous.

EveryDNSwww.everydns.com – zodpovědné za likvidaci WikiLeaks.org domény, viz WikiLeaks doména zrušena poskytovatelem DNS služeb

8. 12. 2010

Prozatím největší a nejviditelnější akce Operation Payback – MasterCard.com pod DDoS útokem příznivců WikiLeaks. Odezva za to, že MasterCard blokuje platby WikiLeaks.

Padl i web Josepha Liebermanawww.lieberman.senate.gov – amerického senátora, který se nejenom ostře staví proti WikiLeaks, ale je také spojován s koncem WikiLeaks u Amazonu (viz WikiLeaks na Amazon.com moc dlouho nevydrželo).

A konečně Borgstrom and Bostrom www.advbyra.se – právní kancelář zastupující dvojici dívek, které stojí za švédským šetření Assangeho pro údajné znásilnění.

Následuje úspěšný DDoS na VISA – www.visa.com . Důvod stejný, VISA také odmítá zprostředkovávat platby pro WikiLeaks.org. Visa.com je aktuálně stále mimo provoz.

An error occurred while processing your request.

Reference #97.7db387d.1291879429.de86533

Operation Payback se po útoku na VISA dostává do problémů – Facebook ruší Stránku (viz Facebook zrušil Operation Payback Facebook Page) a Twitter ji ruší účty (viz Twitter zrušil @Anon_Operation účet, Operation:Payback pokračuje na @Op_Payback) – na Twitteru měl tento účet přes 22 tisíc sledujících.

A webové stránky Operation Payback (zejména www.anonops.com) jsou pod útokem, zdroj není známý. Samotné www.anonops.com se přitom nevyskytuje v DNS.

Nový útok na www.paypal.com způsobil (prozatím, by asi bylo vhodné dodat) pouze menší problémy – potvrzené vyjádřením společnosti pro Cnet.com

We can confirm that there were attempted DDoS attacks on Paypal.com. The attack slowed the Web site itself down for a short while but did not significantly impact payments.

Sarah Palin médiím poskytla prohlášení, že se prý také ocitla “pod útokem”, včetně “útoku na její kreditní kartu” (podle ABC). V rámci výzev Operation Payback nicméně o Sarah Palin nenajdete ani slovo, takže je možné že si to buď vymyslela nebo jde o útok někoho jiného.

Rozruch působí i zveřejnění deseti tisíc čísel kreditních karet MasterCard (Hacktivists’ posting of credit card numbers a fake, MasterCard says). O těch později MasterCard prohlásí, že nejde o jejich čísla.