Evropský broadband zrychluje, pomalu a jak kde

Penetrace vysokorychlostním Internetem v ČR nedosahuje zdaleka ani průměru Evropské Unie. A to EU chce, aby každý občan měl přístup k alespoň 30mbps připojení. A polovina aspoň k 100mbps připojení.

Čerstvé výsledky zveřejněné v Digital Agenda: broadband speeds increasing but Europe must do more (Country charts, Main tables) sice pocházejí z června, ale i tak ukazují, že EU čeká hodně dlouhá cesta. 30Mbps připojení je dostupné pouze v 5% případů, 100Mbps pouze v 0.5%. A jako obvykle, dostupnost znamená, že dané připojení je “schopné” podobnou rychlost poskytovat, v realitě už může být všechno jinak. Stejně jako ADSL u Telefónica O2, kde si sice kupujete 8Mbps připojení, ale musíte být rádi, pokud z toho dokážete dostat aspoň polovinu.

Zemí snů potom může být Dánsko a Nizozemsko. Až 80% domácností zde má přístup k vysokorychlostnímu Internetu.

Fast broadband is digital oxygen, essential for Europe’s prosperity and well-being. Take up and available speeds are improving, but we need to do more to reach our very fast broadband targets. In particular, we need urgent agreement on our proposal to ensure radio spectrum is available for mobile broadband, for which demand is growing very fast,”  nechala se slyšet Nelie Kroes.

Informace o mobilním vysokorychlostním Internetu je ve zveřejněném materiálu poměrně nedostačující, pro Českou republiku navíc nebyly k dispozici, takže není zahrnuta. V rámci EU ale mobilní Internet roste – 45% růst počtu uživatelů je více než jasná ukázka toho, že dochází k významné změně.

Co ale také průzkum ukázal, že nejenom v ČR, ale v rámci celé EU došlo k zpomalení šíření vysokorychlostního Internetu – v loňském roce rostl tempem 11%, letos pouze 8%. A platí to i pro ČR.