Google doplnil zobrazení náhledu kompletní stránky ve výsledcích hledání

“Instant preview” ve výsledcích vyhledávání doplňuje kompletní náhled vyhledané stránky přímo do výsledků vyhledávání. Včetně zobrazení toho, kde se vlastně vámi hledaný výraz ve stránce nachází.

Pokud si aktivujete Google Instant Preview (můžete to udělat po vstupu na www.google.com, pokud vám “Instant Preview” nabízí jako možnost pod vyhledávacím políčkem), začne vám Google ve výsledcích vyhledávání zobrazovat v pravé části obrazovky kompletní náhled na cílovou stránku.

Náhled samozřejmě není detailní ani ho není možné rozkliknout (a nemuset tak jít na cílovou stránku), ale nabízí označení místa, kde se vámi hledané nachází – a umožňuje tak se rozhodnout, jestli skutečně na stránku přejdete, nebo zda budete pokračovat v hledání.

Google doplnil zobrazení náhledu kompletní stránky ve výsledcích hledání

Změna by mohla být poměrně revoluční v řadě ohledů – jak pro webdesign, tak pro změny v počtech příchodů z Google – pokud totiž na první pohled uvidíte (například) link-farmu či nesmyslný obsah a vzhled, nemusíte se nechat nachytat na SEO titulky a triky.

Instant Preview navíc nepodporuje Flash – místo něj obsahuje stránka jenom “rámeček” v místě, kdy by Flash obsah měl být. A nic z Flashe ani do budoucna obsahovat nebude – jde o záznam statické podoby stránky, takže cokoliv závisející na spuštění Flashe bude v značné nevýhodě (chyba v software pro vytváření náhledů prozatím způsobuje i to, že Google nezpracuje HTML alternativní “NOFLASH” obsah).

Určitý způsobem je Instant Preview důležitý pro webdesign stránek – ty stránky, které více dbají na “uživatelský zážitek” (User Experience) budou ve výhodě – čím lépe použitelná a jednodušší stránka je, tím lépe bude vypadat její náhled. Možná to časem přispěje k tomu, že tvůrci webů přestanou tvořit špatně čitelné weby plné obsahu nalepeného na sebe.

Instant Preview zobrazuje náhled skutečně příslušné stránky, na kterou vyhledávání vede – není to onen zbytečný a titěrný obrázek, na který mohou být zvyklí čeští uživatele ze Seznamu.