Evropská Unie chce dát lidem “právo být zapomenut”

Evropská Unie chce dát lidem "právo být zapomenut" Viviane Reding je přesvědčena, že ochrana osobních údajů je základní právo a lidé by měli mít “právo být zapomenut”, pokud se rozhodnou, že jejich data a údaje již nejsou online potřeba, nebo je prostě chtějí smazat. Reding tak reaguje na vzrůstající vliv sociální sítí a mnoha forem, které shromažďují údaje o uživatelích internetu. Navrhuje tak aktualizace legislativy EU, která se týká ochrany osobních údajů a pochází z roku 1995.

Ochrana osobních údajů je základní právo,” říká Reding. “Abychom zajistili toto právo, potřebujeme jasná a konzistentní pravidla ochrany dat. A potřebujeme také zákony aktualizovat na úroveň výzev, které přináší nové technologie a globalizace,” dodává.

Evropská komise zahájila dvouměsíční konzultační proces, který by měl umožnit předložit potřebné legislativní návrhy v příštím roce. Měly by se týkat omezení shromažďování a užívání osobních dat ale i  povinnosti informovat o tom kdo, proč, jak a na jak dlouho jsou data shromažďována a užívána.