Barnes & Noble uvedl Nook Color s barevným displejem a omezeným Androidem

Barnes & Noble uvedl Nook Color s barevným displejem a omezeným Androidem

Společnost doufá nejenom v získání lepší tržní pozice, ale také lepších podmínek pro prodej – B&N je od září na prodej. Samotný Nook Color je “něco mezi” e-čtečkou a tabletem. Coby e-čtečka má ale řadu nevýhod (zejména LCD displej a výdrž na baterie).

B&N skutečně uvedli (tisková zpráva) na trh barevnou čtečku e-knih. Nook Color (NOOKcolor.com) má 7″ barevný dotykový displej (LCD, 1024×600 IPS, 16 milionů barev) a pohání ho Google Android – a může snadno fungovat jako hybrid mezi e-čtečkou a tabletem. Displej je pokrytý specielní vrstvou “full lamination screen film”.  Barevný displej navíc umožnil B&N spustit nový programpro děti – “Nook Kids”.

Barnes & Noble uvedl Nook Color s barevným displejem a omezeným AndroidemV Nook Color najdete WiFi (802.11b/g/n), 8GB paměti, microSD slot, 3.5″ audio konektor, microUSB port. Neočekávajte ale “týdenní” výdrž na baterie, jak to nabízí Kindle – B&N uvádí až 8 hodin čtení s vypnutým WiFi.

Barnes & Noble uvedl Nook Color s barevným displejem a omezeným AndroidemVáha zhruba 450g, rozměry 20.5 x 12.7 x 1.2 cm.

Cena – 249 USD, zahájení dodávek 19. listopadu.

Barnes & Noble coby dvojka na trhu

The big holes left in the market … are the gap between today’s e-readers and the Apple iPad,” řekl  JamesMcQuivey, analytik Forrester Research. Podle něj je Nook Color příkladem zařízení, které by mohlo vyplnit díru na trhu – díru mezi dnešními e-čtečkami a Apple iPad tabletem. Podle Forrester Research by B&N mohl poodat na konci roku 2010 zhruba dva miliony čteček – čímž by se dostal na druhé místo (a předstihl Sony). Jednička. Amazon, by měla mít prodáno na 6 milionů čteček.

Řeč je o americkém trhu e-čteček – ten by na konci roku 2010 měl představovat 10.3 milionu e-čteček a na konci příštího roku 15.5 milionu. Podle Forresterů průměrný uživatel e-čtečky utratí ročně 60 dolarů za e-knihy.

Barnes & Noble uvedl Nook Color s barevným displejem a omezeným AndroidemBarnes & Noble uvedl Nook Color s barevným displejem a omezeným Androidem

Má to svá ale …

Jakkoliv Nook Color používá Android, není pravděpodobně důvod k velkému jásotu – B&N provedl nějaké úpravy, takže stávající Android aplikace podle všeho nebude možné používat beze změn /viz následující citace a toto PDF a Nook Developer program) :

Our  products  are  reading-­­centric  designed  for  the  ultimate  reading experience.  Our  e-­­ reading  platform  is  built  on  Android  –  however  we have  added  unique  customizations  to   deliver  the  ultimate  reading experience.    If  you  are  adapting  an  existing  Android   application  you will  need  to  optimize  for  key  features  such  as  display  size,  customized UI   and  navigation.      The  NOOKcolor  SDK  will  be  available  in  the coming  weeks  and  will   allow  you  to  quickly  and  easily  optimize  your application  for  our  e-­­reading  platform.

Takže to podle všeho znamená, že bude potřeba nějaký ten jailbreak. Do té doby si budete muset vystačit s dodanými aplikacemi.

Nevýhodou je i absence e-ink displeje (byť třeba takové Engadget v poklidu tvrdí, že jde o e-ink).