Goo.gl, zkracovač URL od Google, získal webovou podobu

V prosinci loňského roku zprovoznil Google vlastní zkracovač URL/URI v podobě goo.gl služby zabudované do Google Toolbar a Feedburner služeb. Od té doby se goo.gl objevil i dalších Google službách. A čerstvě (Google URL Shortener Gets a Website) je dostupný i pro přímé využítí – stačí skočit na goo.gl, přihlásit se a začít zkracovat.
goo-gl-2010-10-01.png

We don’t intend to overload goo.gl with features, but we do want it to be the stablest, most secure, and fastest URL shortener on the web.

Goo.gl zkracovač toho nenabízí tolik jako známější zkracovače (kde bit.ly nabízí například vynikající statistiky), ale Google slibuje bezpečí (ochrana proti malware, phishingu a spamu), rychlost (Another reason to avoid URL shorteners: they’re slow) a stabilitu. A co se statistik týče, goo.gl je nyní nabízí taky (a jsou veřejné). V klasicky spartánské podobě jako ostatní Google služby (zatímco doposud velmi oblíbené bit.ly se stává stále přeplácanějším).

goo-gl-2010-10-02.png

Co v goo.gl zkracovači nenajdete? Například veřejné API, možnost personalizovat zkrácené adresy a provozovat zkracovač na vlastní doméně.