Kde začít s e-knihami bez klasické čtečky?

Pokud vlastníte klasickou čtečku bude se vše točit okolo konkrétního modelu čtečky, kterou máte – určí formát e-knih, způsob stahování/kupování i řadu dalších věcí. Pokud chcete ale číst e-knihy na něčem jiném, musíte si najít odpovídající software, které bude podporovat určité formáty e-knih. A bude samozřejmě záležet na tom, zda budete chtít číst knihy na PC, Macu, PDA či mobilních telefonech

Možnosti je, bohužel, až příliš – takže to chce si vyzkoušet jednotlivá nabízená řešení a rozhodnout se podle toho jak vám budou vyhovovat.  Mít čtečku na svém hlavním počítači navíc umožní i organizování “digitální” knihovny.

ADOBE DIGITAL EDITIONS

Adobe Digital Editions (Windows/MAC pouze) byste určitě měli vyzkoušet. Už proto, že jde o jedno z nejrozšířenějších řešení pro čtení knih v PDF a jedinou možnost jak číst DRM chráněné PDF knihy (v počítači) – ty není možné číst v klasickém Adobe Readeru. Trochu komplikované je to, že se musíte u Adobe registrovat – to je ale samozřejmě dané tím, že Adobe potřebuje vaší identifikaci pro vydávání DRM chráněných knih a práci s nimi.

Stejně tak trochu komplikované je samotné software. Do standardů použitelnost v roce 2010 má poměrně daleko – a nic moc navíc toho nenabízí (vytvoření záložky a hledání). Funkčnost je založená na použití prohlížeče a Flashe, jak jinak. Podporováno jsou navíc pouze dva formáty – ePub a PDF.


Adobe Digital Editions přehled knih.


Adobe Digital Editions čtení knížky.

EPUBReader

EPUBReader je rozšíření pro Firefox (domovská stránka) podporující ePub formát a je použitelné skrz prohlížeč prakticky všude, kde je možné Firefox nainstalovat – tedy například i v Linuxu, ale také na Maemo (N900). Pro začátky s e-knihami je dobré i to, že obsahuje přímo odkazy na některá uložiště e-knihy, takže není problém začít získávat nový obsah. Bude mít sice trochu problémy (zejména) s případnou změnou šířky okna (odmítá jít pod určitou minimální šířku) a některými dalšími drobnostmi, ale celkově jde o užitečnou pomůcku do vaší digitální knihovny.


EPUBReader a čtení Války s mloky přímo v prohlížeči

FBREADER

FBReader je dostupný pro řadu platforem a doporučím ho například i pro dostupnost pro Android – ale hodit se bude i pro Linux, Windows či Maemo. Výhodou je podpora řady formátů – ePub, fb2, plucker, Mobipocket, podpora archivů a řada dalších možností. Připravte se na občasné problémy s češtinou, ale to je bohužel něco, s čím budete u e-knih čas od času bojovat.


FBReader v Ubuntu

eReader.com

eReader.com e-Book Reader existuje pro řadu mobilních, PC i MAC platforem, ale je poněkud svázaný s s www.ereader.com a tím pádem i aktivitami Barnes & Nobble. Po vytvoření účtu a přihlášení v aplikaci nicméně můžete získat řadu zdarma dostupných knih. A další knihy nakupovat (platební karta podmínkou). Nespornou výhodou je podpora řady platforem, včetně mobilních telefonů.


eReader.com E-Book Reader v Ubuntu