Je to opět tady, Facebook v roli Velkého Bratra, který nás potajmu nepřetržitě poslouchá. Vrací se to opakovaně a asi bude.
Pokud se vám prý nelíbí, že Facebook používá mikrofon vašeho telefonu, můžete si to vypnout. To je zásadní sdělení, které Facebook má k tomu, na co upozorňovala profesorka Kelli Burns z University Jižní Floridy. Podle ní Facebook naslouchá (či naslouchal, viz níže, má to totiž vývoj) skrz mikrofon mobilního telefonu neustále a může získaná data zneužívat k zjišťování toho, o čem mluvíme.
Což vlastně není nic nového, jde o téma, které se objevuje opakovaně už několik let (viz například 2014 a Facebook navrhuje, abyste se nechali dobrovolně odposlouchávat mobilem) a dá se skoro říci, že Facebook si na tohle postupně řadu let připravoval a připravuje lepší podmínky.
Naposledy se téma věčně naslouchajícího Facebooku objevilo v květnu i v březnu tohoto roku a ještě v červnu nebylo složité dohledat v nápovědě Facebooku otázku „Does Facebook record conversations when it identifies the things I’m listening to or watching?„. S poměrně zajímavou odpovědí
Zaznamenává Facebook konverzace při identifikaci věcí, které poslouchám nebo sleduji?
Ne. Vaše konverzace nezaznamenáváme. Když napíšete aktualizaci stavu, použijeme váš mikrofon jenom k tomu, abychom identifikovali, co posloucháte nebo sledujete na základě shod s hudbou a televizními pořady, které jse schopni identifikovat. Poznámka: Tato funkce je momentálně dostupná jen v USA.
Pokud si to přečtete, tak ano, Facebook aktivně poslouchá (nebo spíše poslouchal, viz dále), když píšete příspěvek či komentář. Dělá to ale samozřejmě pro vaše dobro, protože chce zjistit, jestli něco posloucháte či sledujete v televizi. V Česku můžeme být „trochu“ klidní, protože zatím to dělal pouze v USA. To, že Facebook právě naslouchá, se má navíc projevovat jako ikonka „zvukových vln“ v okamžiku, kdy píšete příspěvek.
Mediální kritika nejspíš přinesla změny
Zajímavé na výše uvedené nápovědě je, že se mezitím v tichosti změnila na How do I identify and share songs I’m listening to right now? a přivede vás na How do I identify and share songs I’m listening to right now? kde nakonec je i ona výše uvedená informace, tedy až na to, že se mezitím ztratilo to, že je vše dostupné pouze v USA. A také se to mírně změnilo v tom, že to musíte ručně vyvolat.
Does Facebook Record Conversations When It Identifies What Songs I’m Listening To?
No, we don’t record your conversations. If you choose to turn on song identification, we’ll only use your phone’s microphone to try to identify the song you’re listening to based on the music we’re able to identify. If song identification is turned on, it’s only active if you tap when writing a post and only for the limited time period when you are writing the post.
Konspirace u kterých se nemůžete ničemu divit
Profesorka Kelli Burns ale před pár měsíci byla toho názoru, že Facebook to nedělá jenom aby pomohl se správným výběrem hudby či televize, ale proto, aby mohl cílit lépe inzerci. Zakládá to na tom, že záměrně hovořila při používání Facebooku o určitých věcech aby se vzápětí tyto objevily v inzerci.
Což může mít jeden zásadní háček, možná ty samé věci hledala a tím pádem se stala cílem inzerce. Byť to sama Burns uznává, stále tvrdí, že by ji nepřekvapilo, pokud by Facebook skutečně v konverzaci nacházel inspiraci pro cílení.
Facebook pro The Independent uvedl, že nic takového nedělá, tedy že informace získané přes mikrofon nepoužívá pro cílení inzerce, výběr co ukazovat z příspěvků ani je nepředává inzerentům. Uživatelům nechtějícím být odposlouchávání pak doporučuje, aby si „vypnuli mikrofon na úrovni operačního systému„.
Pokud jste tedy tak nějak doufali v nějaký uchopitelný výsledek, tak na to zapomeňte. Od roku 2014 skutečně Facebook naslouchá či naslouchal (minimálně v USA) přes mikrofon v mobilních telefonech vždy, když píšete (či jste psali). Pokud teď tvrdí, že zjištěné nepoužívá pro cílení reklamy či další podobné účely, tak to nic neznamená. Ať už s ohledem na minulost, ale hlavně budoucnost.
A jestli se vám to nelíbí, tak máte opravdu jedinou možnost, odebrat Facebooku přístup k mikrofonu.