Falešné SMS i e-maily o testech na Covid. A média opět píší blbosti

Hackeři odesílají falešné SMS o testech na covid. Zneužili jméno VFN je titulek článku od iDnes.cz upozorňujícím na falešné SMS s výsledky testu na Covvid-19. Hned v prvním odstavci tvrdí, že se “jedná o hackerské útoky”. Nejedná. Poslat někomu falešnou SMS je velmi snadné a žádné “hackerské” schopnosti na to nejsou potřeba. V článku je ale ještě zásadnější problém.

VFN proto informuje o jediném správném způsobu, jak výsledek testu posílá. „Před samotným vyšetřením vyplníte dotazník, kde uvedete své telefonní číslo. Poté vám přijde výsledek v textové zprávě, která bude obsahovat vaše jméno a velkými písmeny uvedeno buď „negativní“, nebo „pozitivní“.

Takto má vypadat SMS o testu z VFN. A stejně tak může vypadat Falešná SMS.

Rada VFN jak poznat falešnou SMS je absurdní nesmysl. Falešná SMS totiž může obsahovat přesně to co je vydáváno za poznávacím znamená správné SMS. Jediné jak by šlo lépe poznat pravost by bylo vědět z jakého čísla tyto SMS chodí – něco takového nelze snadno podvrhnout. Cokoliv co je v textu SMS samozřejmě podvrhnout jde. Nehledě na to, že různé laboratoře rozesílají různé formy SMS. Včetně těch, kde žádné jméno není uvedeno.

Že nesmysly uvádí VFN? Budiž. Od novinářů se ale očekává, že něco takového uvedou na pravou míru a nebudou to tupě šířit dál.

Chodí i e-maily informující u výsledcích testů nebo o nějakých jiných věcech souvisejících s Covid-19. Prakticky vždy je o rozsáhlé spamovací kampaně a zpravidla také ve spamové koši končí (pokud tedy máte slušný e-mail s funkčními filtry). Rovněž využívají VNF a na první pohled uvidíte podivné adresy odesílatele.

Zpravidla obsahují odkaz na který je vhodné neklikat. Mohou mít u přílohu, kde samozřejmě platí totéž.