Hamáček vyzval hackery celého světa. Odmítá zabezpečit IT systémy vnitra.

Je to takové zvláštní čtení v Lépe zabezpečit IT systémy vnitra se nevyplatí, napsal ministrům Hamáček. Čísla ale naznačují opak. Nějak tak ale patří k dlouhodobému zvláštnímu vztahu státu k informačním technologiím a kyber bezpečnosti.

„Zabezpečení informačních a komunikačních technologií na stejnou úroveň, která je stanovena pro významné informační systémy, představuje významnou finanční zátěž, která nemusí odpovídat možným následkům, k jejichž vzniku by mohlo v důsledku kybernetického útoku na tyto systémy dojít,“ napsal Hamáček do předkládací zprávy (najdete ji konci textu), kde jeho resort navrhuje vládě, aby zrušila plánované zpřísnění bezpečnostních požadavků na resortní počítačové systémy. 

2019-07-30 07_40_31-Úvodní strana - Ministerstvo vnitra České republiky.png
Moderní úřad. Tak jo.

O nějakém zavedení něčeho zásadně sofistikovaného přitom řeč není. V principu nejde o nic víc, než zajistit aby spisové služby či e-maily byly alespoň chráněny tak základní věci jako je dvoufaktorové ověřování. Něco, co by mělo prý vyjít až na dvě miliardy korun.

Celé je to tak především zásadní výzva pro hackery celého světa. S ohledem na míru samolibosti snad už nezbývá než jenom doufat, že k poučení dojde (bohužel)  touto praktickou cestou.  Problém bude s tím, že to bude stát mnohonásobně víc, než zabezpečení systémů.