MIUI (Xiaomi) uvolnilo odemykání rozpoznáváním obličeje. Šikovná věc, ale ….

Už pár let mám v oblibě Xiaomi telefony a tamní nadstavbu nad Androidem jménem MIUI. Když jsem si někdy loni pořizoval Redmi 6, tak jsem objevil, že to umí odemknout obličejem. Jenže, Xiaomi/MIUI to tehdy neuvolnilo pro celý svět, takže tam bylo jenom nesmírně návykové odemykání otiskem prstu. Až právě teď, čerstvě, s posledním MIUI se některé telefony dočkali odemčení obličejem. A mám štěstí, Redmi 6 je mezi nimi.

Funguje to snadno, prostě se “vyfotíte” v nastavení odemykání a pak už to jde. Stačí rozsvítit displej a pokud vás kamera pozná, máte odemčeno. Po půl dne používání to vypadá na další návykovou věc (mimochodem stejně návykovou věcí je nakonec zrušení ovládacích tlačítek Androidu a prosté ovládání gesty). To rozsvícení displeje je nutnost – prostě musíte zmáčknout ten jeden knoflík – automaticky to neumí.

TIP: Xiaomi Redmi 6. Jaký je nový model cenově dostupného telefonu? (recenze) je místem, kde se dočtete právě o tomhle levném telefonu. Právě tam už jsem uváděl informace o “face unlock”,

Jedna věc každopádně zůstává nejasná – jak je to vlastně bezpečné. Redmi 6 nemá to co iPhone, tedy extra prostorové infračervené snímaní, které v kombinaci s kamerou nabízí poměrně výjimečnou úroveň technologie. Zkusil jsem to na fotku na počítači a ani po mnoha desítkách pokusů s různými otáčením, nakláněním, filtry to nefunguje. Nevylučuje to, že by nějaká upravená fotka nefungoval. Nevím ani zda by nefingovalo video obličeje (může to detekovat pohyb či mrkání) nebo vytištěná fotka (papír nabídne přeci jenom lepší možnost “prostorové” simulace)

Nakonec je to i MIUI, kdo varuje, že odemčení obličejem může být oklamáno fotkou nebo dokonce lidmi, kteří mají podobný vzhled.  Ve finále to ale asi risknu. Chci si vyzkoušet jak hodně je to návykové po delším čase. Prostě o nových technologiích je potřeba se naučit co nejvíc.

Pár poznámek o odemykání telefonu

Telefon je samozřejmě ta nejvíce nebezpečná věc, kterou u sebe máte. Získání přístup do telefonu je ten největší malér, který vás může potkat. Proto je nutné se zamýšlet nad tím, zda ho máte dostatečně chráněný. Hodně je to rozebrané v Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení? a to jakým způsobem telefone odemknout je v  Čím bezpečněji chránit telefon? PIN? Gesto? Otisk prstu? Heslo?

Právě ono řešení bezpečnosti jednotlivých metod je poměrně jasné – kvalitní heslo a poté kvalitní PIN jsou ty bezpečnější způsoby. Otisky či obličej jsou s otazníky. Hlavně proto, že je nejisté, jak kvalitní řešení mají konkrétní výrobci telefonů.  Dobré vědět.