USB-C přidává autentikační protokol

Ten správný kabel pro vaše mobilní zařízení bude ten, který se prokáže tou správnou identitou. Užitečné nebo jenom lobby?

USB 3.0 Promoter Group oznámila novou  “USB Type-C Authentication” specifikaci. Což v praxi znamená, že zařízení používající USB-C budou schopna zjistit, odkud určitý kabel pochází a k čemu slouží a jakým způsobem s nimi mají zacházet. Motivace tohoto opatření je hlavně v tom, že USB-C kabely se používají jak pro přenos dat, tak pro nabíjení a v řadě případů se “nevhodný” kabel může stát zásadním problémem.

Případně, což je další poměrně podstatný důvod, je možné v bezpečnostním nastavení zařízení blokovat “neschválené” USB-C kabely (a zařízení) z použití v mobilu či tabletu a bránit se tak případnému napadení. Není sice jasné jak vlastně budou moci (zejména) firmy řešit nastavení “těch správných” zařízení, ale specifikace na něco takového pamatuje.

Jedním z hlavních důvodů proč USB 3.0 Promoter Group k této změně přistupuje má ale být to, že na trhu je záplava levných, nekvalitních (a někdy i nebezpečných) kabelů a zařízení – otázkou je, jak případná nutnost “prokázat” se zamezí tomu, aby už samotné špatně fungující hardware neovlivnilo odpovídající port v počítači, ale snad to mají dobře promyšlené.

Odpůrci upozorňují, že nemusí ale jít o nic jiného, než mít důslednější kontrolu na trhem s USB-C periferiemi a kabeláží a udržet vlivu hlavně s ohledem na ceny. Vše můžete posoudit sami, stačí se začít do USB 3.1 specifikace  (ZIP). Případně i viz původní oznámení v USB 3.0 Promoter Group Defines Authentication Protocol for USB Type-C 

PS: Obrázek v záhlaví je ilustrační, je to staré dobré USB které vždy zásadně zkoušíme vkládat do portů obráceně. Nepochopitelná záležitost.