Prohlížeč od Seznam.cz? V žádném případě. Opakuji. V žádném případě

Snaha Seznam.cz učinit více a více uživatelů závislými na jejich vlastním prohlížeči se dá velmi dobře chápat. Ve vyhledávání už Seznam.cz ztratil dominantní pozici dávno, jeden z mála inovativních produktů jsou Mapy. (které v jeho vlastním prohlížeči nefungují). Sázka na obsah vcelku vychází u některých věcí na Stream.cz/Zprávy, ale většinou je to obsah cizí, nebo je závislý na tom, jak silná jsou jména novinářů, kteří se tam objevují (a to i přes usilovnou snahu Seznamu to celé sabotovat nepoužitelným webem ukrývajícím vše co jenom ukrýt jde).

2017-06-13 09_06_17-TweetDeck.pngTo, že Mapy.cz nedokáže Seznam udržet v chodu ani ve “vlastním” prohlížeči nechme stranou (jak asi tušíte, chybí WebGL a jak vidíte vpravo, tak “upraví text” ale problém nevyřeší).

Podstatnější je, že pořizovat si prohlížeč od někoho kdo nemá dostatek zkušeností ani není ochoten vynakládat odpovídající prostředky na něco tak zásadního jako je prohlížeč, je na úrovní sebevražedných nápadů. Je jen otázka času, kdy se objeví další zásadní bezpečnostní problém prohlížeče šitého na koleně (viz Seznam.cz pustil na veřejnost nebezpečný prohlížeč. Proč vůbec potřebuje prohlížeč? na samém počátku).

Jak to Seznam.cz myslí s bezpečností vlastních uživatelů je ostatně velmi dobře vidět i letitém odmítání zabezpečit uživatelské účty (a tím i Seznam E-mail) alespoň základním dvoufaktorem. A také tím jak často lidé na Seznam E-mail přicházejí o e-mailové účty (stačí vzpomenout na nejmarkantnější případ hacku e-mailu Bohuslava Soboty).

Jednání o to nebezpečnější, že Seznam.cz převádí firemní služby s navázanými platebními funkcemi (a tím i rizikem ztráty peněz) povinně na takto nezabezpečené účty. A stále s tím odmítá cokoliv udělat. Přitom první věc, co musíte ochránit dvoufaktorovým ověřením, je váš e-mail. Smrtelně. Vážně. Ale to nesmíte používat Seznam.cz