Google objevil 760 935 kompromitovaných webů v roce 2015. O rok později ještě více

Varování v Google Webmaster Tools (nyní Google Search Console) se navíc ukazují jako užitečné k odstraňování napadení. Ale nejenom, vice například v K čemu je dobré používat Google Search Console. A jak tam přidat blog na WordPress.com a proč to vlastně chtít

Pokud máte pro vlastní web aktivní Google Search Console získáte přístup k řadě užitečných informací o vašem webu ve vztahu k vyhledávání, ale také případné varování, pokud Google při indexaci narazí na přítomnost malware nebo jiný příznak kompromitování. Což je nejenom užitečná funkčnost, ale také součást studie Remedying Web Hijacking: Notification Effectiveness and Webmaster Comprehension (PDF).

V rámci té se například zjistilo, že zhruba až tři čtvrtiny přímým e-mailem upozorněných správců napraví problém poté,  co jsou upozornění e-mailem a polovina poté, co na jejich napadený web upozorňují varování v prohlížeči. Upozornění od Google ale vede k odstranění problému rychleji, byť 12 % jich napadení čelí znovu do zhruba 30 dnů poté, co učinili nápravu.

Během jednoho roku, mezi červnem 2014 a červnem 2015 se Google podařilo detekovat 760 935 kompromitovaných webů. Právě možnost přímo správce webu upozornit na základě registrace v GWT přináší největší úspěch při odstraňování napadení. Snaha e-mailovat na kontakty přes WHOIS je na tom podstatně hůře (vcelku jasně proto, že údaje ve WHOIS nebývají aktuální ani správné).

O rok později, tedy v roce 2016, stoupl počet zjištěných napadených webů o 32 %. Což samozřejmě může znamenat že jich bylo napadeno více, ale také to že je více webů registrovaných v Google Search Console.

Vedle webmasterů pamatuje Google in na správce sítí, pomocí Safe Browsing Alerts for Network Administrators mohou jimi spravované AS (Autonomní systémy) přihlásit do systému, který jim pošle varování, pokud se jim v jejich revíru objeví škodná.