Ukládáte si v telefonních kontaktech osobní informace? Není to dobrý nápad

Wired upozorňuje, že volební aplikace Donalda Trumpa si stahuje adresáře lidí, kteří si ji naintalují. Ptá se proč. Ale také varuje

Je to poměrně běžné. Stáhnete si aplikaci z App Store či Google Play a ta požádá o práva pro přístup ke kontaktům. Po získání vaše kontakty vezme a odešle kamsi provozovateli. V minulosti to dělala řada aplikací tajně a bylo okolo toho hodně skandálů, které nakonec vedly ke zpřísnění podmínek pro přístup ke kontaktům.

Wired upozorňuje, že volební aplikace Donalda Trumpa si také říká o přístup ke kontaktům, které vzápětí zpracuje a uloží v zásadě neznámo kde. Nedělá to tajně, ale Wired poměrně správně upozorňuje, že pokud si v kontaktech ukládáte osobní informace, dostává se k nim někdo cizí. A je otázkou, jaké úmysly má. A já bych dodal, je ještě větší otázkou, jestli vůbec dodržuje nějaká základní bezpečnostní opatření.

Kontakty v telefonech nejsou určeny pro ukládání osobních informací.

Přesto je zcela běžné, že tam lidé ukládají hesla, PIN k platebním kartám, zdravotní informace, čísla účtů i řadu dalších věcí, které do cizích rukou rozhodně nepatří. Přes skutečnost, že právě kontakty jsou z telefonů běžně kompletně odesílány různorodým aplikacím.

Dostat se k nim je navíc možné i řadou způsobů, o kterých se uživatelé nic nedozví – jsou v zásadě volně dostupné a nešifrované, v řadě případů synchronizované s různými cloudovými službami. A nutno dodat, že už jenom samotná jména, příjmení, e-maily, telefonní čísla i adresy mohou být velmi zajímavými údaji pro někoho, kdo je bude moci dál využít či zpeněžit.

Wired doporučuje pro ukládání (citlivých) osobních informací použít správce hesel nebo zaheslovaných souborů. A zcela správně upozorňuje, že databáze kontaktů v telefonu rozhodně není bezpečné místo pro ukládání čehokoliv jenom trochu citlivého.

TIP: ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže na @365tipů vám pomůže s řadou věcí, které se týkají soukromí a bezpečí na Internetu.  Mezi tipy je pochopitelně i Správce hesel vám pomůže nejenom si hesla pamatovat, ale také zlepší bezpečí