Několikaletá studie našla nízký výskyt dvou typů tumorů v samcích krys vystavených rádiovým frekvencím používaným mobilními telefony. Viz Cellphone-Cancer Link Found in Government Study. Takže to opět vypadá, že po nedávné studii vyvracející něco takového je tu jiná studie, která podporuje, že by tu nějaké to nebezpečí být mohlo. Nelze říct že je, nebo snad dokonce že mobilní telefony způsobují rakovinu, ale také, opět, nelze říci, že nezpůsobují. A opět se o tom další roky budeme hádat.
Pokud o té studii chcete vědět více, tak zkuste třeba Cellphone Radiation Causes Cancer in Rats–$25M U.S. Study, kde se dočtete, že se objevily hlasy k přesunutí frekvencí mobilních sítí z „možná karcinogenní“ na „karcinogenní“. A také to, že dlouhodobé silné používání mobilního telefonů zvyšuje riziko rakoviny mozku či gliomu mozku. Byť u zmíněné studie se nakonec rakovinné buňky neobjevily v mozcích krys, ale v srdcích. Test přitom probíhal souběžně i na myších, kde se žádné rakovinné buňky neobjevily. A je nutno ještě dodat, že test využil frekvence používané 2G technologiemi, přičemž frekvence pro 2G a 4G by měly být ještě rizikovější.
Před pár týdny se přitom řešila jiná studie (viz například No Brain Tumor, Cell Phone Link, Study Says; Expert Has Doubts), která dospěla k závěru, že žádné spojení mezi rakovinou mozku a mobilními telefony neexistuje. Byť podle některých nebyla dostačující a některé druhy rakovinných onemocnění vynechala. Celou studii je přitom možné najít například v Has the incidence of brain cancer risen in Australia since the introduction of mobile phones 29 years ago?
A takhle je to dlouhé roky pořád. K negativní studii se objeví opačná studie. Jako třeba další příklad z 11 Year MTHR Study Finds No Danger from Wireless Mobile Phone Radiation (odkud je i výše uvedený obrázek ukazující elektromagnetické spektrum)