Chrání vás vaše VPN dostatečně? Otestujte si, jestli o vás neříká příliš

VPN (virtuální privátní síť) chrání uživatele jenom částečně, to je velmi důležité si uvědomit. Navíc se jednotlivé VPN poměrně hodně liší v tom, jak široce řeší otázky soukromí. Je dobré vědět, že je k dispozici snadná cesta, jak si něco takového otestovat.

Připomeňme jednu podstatnou věc, tedy to, že VPN (Virtual Private Network) funguje tak, že si buď nainstalujete specializovaný VPN software nebo použijete podporu VPN ve vašem operačním systému. Po aktivaci VPN by se všechen internetový provoz z vašeho počítače měl odehrávat právě skrz VPN – bezpečně, šifrovaně, chráněné proti odposlechu.

Vaše brouzdání, ale i ostatní internetové aktivity, se budou pro druhou stranu tvářit jako když pocházíte z místa, kde má VPN domov. Proto se VPN často používají například k tomu, že se chcete odněkud připojit na nějaké služby, které vaše původní místo blokují.

Problém s VPN je, že je ovlivňuje řada chyb. Ať už famózní Hartbleed, nedostatky různorodých protokolů, programů či aplikací. Část problémů si způsobují i uživatelé sami, protože nechají jít přes VPN jenom některou komunikaci (takhle například fuguje nová VPN v Opeře, řeší pouze webovou komunikaci).

2016-05-07 17_10_24-IP_DNS Detect - What is your IP, what is your DNS, what informations you send to

Jak si prověřit vaši VPN?

Navštivte ipleak.net s neaktivní VPN a spuštte si tamní test. Prozradí vám to jakou IP adres máte, jakou IP adresu o vás prozrazuje WebRTC, zda používáte proxy (což je něco jiného než VPN). Zkontroluje i to, jestli váš systém náhodou pro DNS nejde mimo VPN. Ale poví vám i další informace, jestli jedete přes Tor (viz Co je to Tor a Tor Browser? K čemu je dobrý?) a kam je geograficky i provozovatelem zařazena vaše IP adresa.

K dispozici je ještě jeden test, najdete ho na ipv6leak.com a umožní vám otestovat, jestli vaše VPN neprozrazuji IPv6 adresu (viz Co je to IP adresa?A co je IPv4 a IPv6).

Poté co si spustíte oba testy, tak aktivujte vaši VPN a testy si spusťte znovu. Měli byste vidět jiné výsledky. A co je nejpodstatnější, nikde by se neměla objevit vaše původní adresa (tu byste měli mít novou). První z testů by vám měl zjistit, že WebRTC nic nepouští. A co je důležité, DNS adresy by měly být také jiné.

Můžete zkusit i ještě některé další testy – únik přes DNS prověří například DNS leak test na dnsleaktest.com