Pozor na spam ve Skype, může vás přivést na trojské koně a další malware

Vlastně by se tohle varování mohlo psát pro jakoukoliv online službu. Jde totiž o zásadní bezpečnostní opatření, neklikat na věci u kterých si nejste 100% jisti, že jsou bezpečné. Ale neuškodí praktický příklad od Malwarebytes

Spam kampaň se sice týká v tomto případě hlavně Indie, Japonska či Filipín, ale se stejným způsobem snahy napadnout váš počítač se můžete setkat kdekoliv a kdykoliv.

Princip je vždy stejný, někomu hacknou účet, nebo si začnete chatovat s někým neznámým, Pošle vám textovou zprávu, u hacknutých účtů často nesrozumitelný text, ta bude obsahovat odkaz. Pokud na onen odkaz nekliknete, nehrozí nic.

malware.skypechat

V tomto konkrétním případě odkaz odvede na webovou stránku která vám okamžitě, případně po nějakém dalším kliknutí nabídne něco ke stažení – v tomto případě je to soubor s příponou .SCR (screen saver, spořič obrazovky) ale může jít o .EXE, .COM a řadu dalších přípon – důležité je, že jde o spustitelné soubory.

skype-dl-file-768x488

Samotné stažení ještě také nepřinese nic nebezpečného, problém nastane v okamžiku, kdy stažený program spustíte. Váš počítač napadne virus, malware, může to být i ransomware (viz Co je to ransomware?), případně se z vašeho počítače stane na dálku ovládaný nástroj pro šíření spamu a napadání dalších počítačů.