CorelDraw Graphics Suite X8, legenda se vrací

CorelDraw (a vůbec další věci od Corelu) si pamatuji z doby, kdy počítače byly na začátku svého tažení za ovládnutím světa (pokud to není zcela jasné, tak jsou to tak tři desítky let), monitory byly běžně černobílé (či dokonce zeleno-bílé) a instalace z floppy disků byla běžná záležitost. Některý z pradávných Corelů mám někde doma schovaný na instalačních CD, nostsalgie mi nikdy nedovolila je vyhodit.

V době cloudového a čistě digitálního Adobe je klasický software nevyžadující měsíční placení už tak trochu zjevení. CorelDraw Graphics Suite X8 se pořád drží starého osvědčeného způsobu. Nejnovější podobu Corel uvedl na trhu 15. března 2016, zda obstojí v konkurenci s klasikou od Adobe a některými novějšími hráči se neodvážím posoudit, byť srovnávat Corel a Adobe je trochu nefér.

X8_ScreenShot_PHOTO-PAINT

Co najdete v nové X8

V nové verzi najdete tradiční sadu v podobě CorelDraw X8 (vektorová grafika), Photo-Paint X8 (foto editační software), Font Manager X8 (správa fontů), PowerTrace X8 (převod rastrové grafiky na vektorovou), Website Creator (návrh webových stránek), Connect X8 (přístup k digitálnímu obsahu v “cloudu”) a Capture X8 (snímání obsahu obrazovky). Mimo to ještě 10 tisíc klipartů a digitálních obrázků, dvě stovky stock fotografií, tisícovku písem, 350 návrhářských šablon, dvě tisícovky šablon vozidel a 800 rámečků a vzorků.

Složení je poměrně podobné tomu, co najdete v základní sadě od Adobe, přičemž formáty používané u Adobe by měly být velmi dobře podporovány (import a export), samozřejmě včetně řady dalších běžně používaných formátů, ať už vektorových, grafických či dokumentů pro Microsoft Office.

V X8 došlo ke zlepšení uživatelského rozhraní, Windows jsou podporovány od Windows 7 do Windows 10, uživatelské rozhraní je škálovatelné (různé monitory, nezávislé na rozšíření), podporuje 4K a samozřejmě ovládání perem a dotykem, včetně citlivosti na tlak. Nové rozhraní je i lépe přizpůsobitelné (bílé, černé, atd) tomu, a co je uživatel zvyklý.

whatsnew-marketing-customize-appearance

Součástí X8 Suite je i velké množství návodů v textové, obrazové i video podobě. Je zde vidět i užitečná snaha poskytnout uživatelům zvyklým na (například) Adobe Illustrator takové nastavení, které jim umožní snadno přejít z na Corel.

V nové verzi se objevila i řada funkcí, které byly požadovány uživateli, na představení produktu byl ukazován například vylepšení Nůž, tedy možnost z již existujícího vektorového designu snadno vybrat část pro další použití. Zlepšily se i možnost rozřezávání. Pro řadu pomůcek byla doplněna citlivost na tlak u ovládání perem. A pokud snad milujete přidávání stínů, tak i zde došlo k podstatnému vylepší nástroje pro vytváření stínů (včetně gaussovského rozostření).

Nový Corel Font Manager můžete použít pro obecnou správu písem v systému a také pro instalaci a stažení nových fontů, včetně možnosti používat fonty aniž by bylo nutné je instalovat v počítači. Přidávání fontů je možné jak z počítače, tak například z Google Fonts, hodit se může i vytváření sbírek (collections) fontů. Vyhledávání fontu podporuje filtrování, které vám usnadní najít fonty vyhovující vašim potřebám. Vytvořené sbírky je poté možné použít k před-výběru fontů v prvku pro výběr fontu.

Copy of loc_bitmaps_straighten

Corel Photo-Paint se dočkal vylepšení nástroje pro perspektivu i retušovacích nástrojů, včetně nového retušovacího klonování a vylepšení čoček. Vylepšení se dostalo i ke kontrole toho, jak bude výsledné dílo vypadat při tisku,. Je možné vybrat řadu přednastavených výstupů, tak aby bylo možné přímo v počítači kontrolovat, jestli výstup nedopadne špatně.

Digitální podoby software se v X8 nakonec dočkáte také, přímo z jednotlivých programů je možné stahovat zdarma či koupitelná rozšíření nebo další samostatné programy.

Kolik že to stojí

Jakkoliv se Corel nevydal cestou Adobe s plně “cloudovým” software, je zde klasické ověření/aktivace produktu online, zhruba v podobě takové jakou známé u produktů Microsoftu a www.corel.com má s vámi používaným software online účet, pomocí kterého můžete spravovat licence i vše další potřebné.

Pořídit si X8 lze buď zakoupením trvalé licence (ve fyzické i stáhnutelné podobě), předplatným (měsíční či roční, dostáváte všechny novější verze). K trvalé licenci je možné pomocí Upgrade programu řešit aktualizaci na novější verze. Na www.corel.com je možné získat 15 denní zkušební verzi.

V Euro jsou ceny takovéto: Plná verze je k dostání za 725 € bez DPH a upgrade za 362 € bez DPH. Předplatné je dostupné za 34,95 € včetně DPH za měsíc nebo za 239,40 € včetně DPH za rok. Členství Premium je k dispozici za 119,40 € včetně DPH za rok. Pokud to chcete nějak srovnávat s Adobe, tak pokud se pamatuji dobře, tak měsíční placení je zhruba třetina ceny za plné Adobe CC při placení za jeden měsíc (roční cena za Adobe CC je 725 Euro, mimochodem).

Případné informace viz též tisková zpráva z představení produktu.