Nigerijští podvodníci aktivní na Linkedin aneb Ahmed Mensah chce zajistit své děti v důchodu

Pro řadu lidí je profil na Linkedin něčím, kde si bedlivě hlídají, koho si přidají do kontaktů. Linked sice není tradiční sociální sítí, ale pro lovce hlav a vůbec možné obchodní kontakty má smysl kupodivu i v Česku, kde má aktivních uživatelů příliš málo. Nigerijští podvodníci, lapající důvěřivé lidí na historky o spoustě peněz, se přesunuli už na na Linked. Jeden čerstvý případ se označuje jako Ahmed Mensah původem z Ghany a tamního ministerstva práce, zemedělství a bytového hospodářství. Jiného Ahmeda Mensaha samozřejmě najdete ještě například zde a i ten pro vás bude mít “obchodní nabídku”.

Ahmed z Linkedin vám bude nabízet peníze, které potřebuje “převést” právě s vaší pomocí, což by mu mohlo pomoci zabezpečit děti, poté co odejde do důchodu. A samozřejmě, protože jde o klasické schéma nigerijských spammerů, začíná být profláknutý – viz třeba Cybercrime: Beware of someone called Ahmed Mensah.

Pokud jste stále na pochybách tak co třeba ještě Nigerian Scammers Are Increasingly Targeting LinkedIn Users z počátku tohoto roku, kde narazíte dokonce na prakticky zcela totožný e-mail, který byl rozesílán pod jinou identitou.

Kompletní text e-mailu (je v prvním obrázku, ale jako potrava pro vyhledávače moc fungovat nebude):

Co-Operation 

I write to request your co-operation in my desire to find a foreign partner who will assist me in the relocation and Transfer of some amount of money which i have made available for investment purpose abroad in other to secure the future of my children after retirement. 

I will like you to assist in the following: 

(1) Assist me in the receiving of this sum in your Country. 
(2) Advise on areas for potential future investment in your country. 
(3) Assist me in carrying a feasibility study before actual investment. 

Please state terms and conditions for me and also laws biding for a foreigner to invest in your country,The entire plan of investment will be forwarded to you as soon as I receive your positive response through my private email :ahmedmenhsah@gmail.com 

Kindly reply through my private email via more details :ahmedmenhsah@gmail.com 

Kind Regards, 
Ahmed Mensah